Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dükkanında Beyin Eforunu Artırmanın Yolları

23.04.2021
18

Bütün gün dükkanında çalışmak büyük enerji gerektirir. Sektöre ve çalıştığınız müesseseye göre değişmekle birlikte, ülkemizde çalışma saatleri uzun ve ağır. Haftada 5 – 6 gün 8 – 10 saat iyi bir performansla çalışmak her zaman çok kolay olmayabilir. Günün yorucu temposuna nasıl ayak uyduruyorsunuz?

Ne Yazık Ki birçok birey kısa müddette çok fazla iş yapıyor ve gün koşuşturmayla geçiyor. Kendine zaman ayıramayan bireyin beslenme kumpası da bozuluyor.

Hizmet verdiğimiz birçok müessesede danışanlarımın iş yoğunluğuna öncelik verip, öğün sıçradığını ve bunun gece yemeleriyle sonlandığına tanık oluyorum. Oysa gün içinde yedikleriniz, çalışma başarısı, imal ve faydalılıkla yakından alakalı. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Su içmeyi unutmayın

İnsan bedenindeki bütün metabolik faaliyetler meselesiz çalışmak için suya lüzum dinler. Gün içinde yeteri kadar su içmezseniz, kaybolan akışkanları yerine koyamazsınız. Böylece beyin işlevlerinde eksilme, baş sızısı ve konsantrasyon beceriksizliği ortaya çıkabilir. Su tüketimine umursayarak daha zinde, konsantre ve sarih bir zekâyla çalışıp başarınızı artırabilirsiniz.

Balık yiyin

Omega – 3 açısından zengin olan yağlı balıkları ‘beyin besini ’ olarak adlandırabiliriz.Somon, belleği ve mental performansı kuvvetlendiren tesirleriyle omega – 3 ’şan en iyi kaynakları arasında. Haftada en az 2 – 3 defa balık yemeyi bakımsızlık etmeyin.

Renkli meyveler seçin

Çilek, kivi ve böğürtlen gibi renkli ve antioksidandan zengin meyveler belleği güçlendirir.Ayrıca alzheimer ve parkinson gibi yaşa bağlı hastalıklara karşı gözeticidir. Kış aylarının antioksidan ambarı narla bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirirken bilişsel performansınızı artırabilirsiniz.

 

Salataya avokado

Yumuşak dokusunun vermiş olduğu hoş tadın yanı gizeme avokado beyin için en ehemmiyetli besinlerin arasında. Kan basıncı balansını sağlayan, beyin hücrelerini uyaran, odaklanmayı sağlayan yağ asitlerinin ehemmiyetli kaynaklarından.Salatalarınıza bir tatlı kaşığı zeytinyağı yerine yarım avokado ilave ederek verimli yararlanabilirsiniz.

 

Bitter çikolata seçim edin

Her zaman söylediğim gibi: Yasak yok, porsiyon hakimiyeti ve denge var. Bitter çikolata, kapsadığı antioksidanlar sayesinde beyin eforunu geliştirir.Bir araştırmada yüksek flavanol içeriğine sahip bitter çikolatanın beş gün boyunca tüketiminin beyindeki kan akışını geliştirdiği bulundu.

Ara öğünde yağlı tohum 

Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar, bedenin lüzumu olan prbitkiein ve yağ asitlerinin iyi kaynakları. Ayrıca aminoasit, antioksidan ve E vitamini açısından da zenginler. Bu özellikleriyle beyin performansını ve yararlılığını artıran natürel besinler. Çalışmalar, yağlı tohumlarda bulunan B12 vitamininin beyin işlevlerine katkıda bulunduğunu gösteriyor.  

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.