Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dünyada ve Türkiye ’de en yaygın hastalık

29.04.2021
22

Baş sızısı Dünya sıralamasında 50 hastalığın birinci sırasında yer alırken ilk 20 ’yi nörolojik hastalıklar oluşturuyor.

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, dünyada en yaygın 50 hastalık sıralamasında baş sızılarının birinci sırada, öteki nörolojik hastalıkların da ilk 20’de yer aldığını bildirdi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Destekçiliği misyonunu da sürdüren Öztürk, nörolojik hastalıkların, yaşlılıkla paralel çoğalış gösterdiğini ve millet sıhhatini ciddi seviyede etkilediğini belirtti.

“Dünyada en yaygın 50 hastalık sıralamasında baş sızıları birinci sırada yer alırken, öteki nörolojik hastalıklar da ilk 20’de yer almaktadır” diyen Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydoldu:

“Nörolojik hastalıkların senelik maliyeti Avrupa’da 2010 senesinde 798 milyar avro olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de inme hastaları için bir senede sağlık kurumulara ödenen para 230 milyon lira etrafındadır. Bu gidere sağlık kurumu sonrası rehabilitasyon gideri, ilaç gideri, şahsın iş eforu kaybı, hastaya bakanın iş eforu kaybı gibi maliyetler de ilave edildiğinde, 230 milyonluk maliyet onlarca kat artmaktadır.

Türkiye’de toplam sağlık tüketmelerinin yüzde 20’si beyin hastaları için tüketilmektedir. Nörolojik hastalıkların oluşturduğu hastalık yükü oranlarına baktığımızda ilk sırayı beyin damar hastalıklarının aldığını görmekteyiz. Bu hastalık grubunu, demans, parkinson, baş sızıları, saralar, adale-asap hastalıkları ve öteki toksik ve metabolik hastalıklar izlemektedir.”

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.