Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gençlerin beyin gelişimi ile şizofreni arasındaki bağ

10.11.2021
16

Cambridge Üniversitesi psikiyatri bvefatının yürüttüğü çalışmada, bu yaş aralığında beyinde en fazla metamorfoza uğrayan bölgelerin, karışık düşünce süreçleriyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Beynin gençlikte en fazla metamorfoza uğrayan bölgeleri belirlendi. Bu bölgelerin, karışık düşünce süreçleriyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

300 ŞAHSIN BEYNİ İNCELENDİ

Neticeleri “Proceedings of the National Academy of Science” mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde, 14 ila 24 yaşlarındaki 300 şahsın beyinlerini tarandı. 

Cambridge Üniversitesi psikiyatri bvefatının yürüttüğü çalışmada, bu yaş aralığında beyinde en fazla metamorfoza uğrayan bölgelerin, karışık düşünce süreçleriyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

14-24 YAŞ ARASI KARIŞIK DÜŞÜNCE KISMI GELİŞİYOR

Bilim adamları beynin görme, dinleme ve hareket gibi beden işlevleriyle alakalı bvefatlarının ergenliğe kadar bütün anlamıyla büyüdüğünü, öte yandan 14 ila 24 yaşlarında karışık düşünce ve karar vermeyle ilintili kısımların değişmeyi sürdürdüğünü açıkladı.

GENLER US HASTALIĞIYLA BAĞLANTILI

Araştırma sırasında gençlerin beyin gelişimiyle şizofreni gibi us hastalıkları arasında da bir bağ keşfedildi. Bilim adamları, beyinde ana faaliyet merkezlerinin gelişiminde rol oynayan genleri araştırdığında bu genlerin birçok us hastalığıyla bağlantılı olanlarla benzeştiğini gördü.

Çalışmada yer alan Kirstie Whitaker, bu bulgunun, birçok ruhsal bozukluğun gençken ortaya çıktığı gözlemini desteklediğini söyledi.

Araştırmanın bulguları aynı zamanda bu yaş aralığında makûs muamele, istismar ve umursamamanın, beynin üst işlevlerinin gelişimini sekteye uğratabileceğine işaret ediyor. 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.