Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

MANYETİK ALANLAR BEYNE ZARARLI

23.04.2021
32
MANYETİK ALANLAR BEYNE ZARARLI

Amerikalı bilim adamları, düşük frekanslı manyetik alanların, sıçanların beyin hücrelerine hasar verdiğini tespit ettiler.

“Environmental Health Perspectives” mecmuasında yayımlanan habere göre, bilim adamları, uzun zamandır düşük frekanslı manyetik alanların, eforları kimyevi bağlara hasar veremediği için, hasarsız olduğuna inanıyordu.

Seattle daki Washington Üniversitesi’nde yapılan son deneylerde, bu alanların canlı dokuları etkilediği tanımlandı. Bilim adamları Henry Lai ve Narendra Singh, 24 ya da 48 saat düşük frekanslı 60 hertz manyetik alanlara maruz vazgeçtikleri sıçanların beyinlerini araştırdılar. Bu seviyedeki frekansın, konut içinde kullanılan elektrikli aletler tarafından üretildiği belirtildi. Sıçanların beyinlerini araştıran bilim adamları, Deoksirübo Nükleik Asit larında kırılmalar ve olağandışı yüksek rakamda ölü hücre tespit ettiler. Manyetik alana maruz kalma süresi çoğaldıkça, Deoksirübo Nükleik Asit zararlarının da çoğaldığı saptandı.

Manyetik alanların, hücrelerin içindeki demir parçacıklara tesir ettiğini hipbitkiez eden Lai ve Narendra, elektrik yüklü bu parçacıkların değişmesiyle, hücre içindeki hür demir ölçüsünün çoğaldığını kaydoldular. Muhtelif maddelerle tepkine giren bu demirin, fazla reaktif hür radikallerin rakamını artırabildiğini belirten bilim adamları, hür radikallerin de biyomoleküllerle tepkine girerek, onları yok ettiğini söylediler.

Araştırma neticesinin doğruluğunu kanıtlamaya çalışan bilim adamları, hem hür radikallerin tutulması, hem de hür demir ölçüsünün eksiltilmesi gidişatında, sıçanların beyin zararından korunduğunu ortaya çıkardılar.

Beyin hücrelerindeki demir oranının, değişik hücrelere göre, daha yüksek olduğunu ifade eden bilim adamları, beyin hücrelerinin bu sebeple düşük frekanslı manyetik alanlardan daha fazla etkilendiğini kaydoldular.

Paniğe gerek olmadığını belirten Lai, araştırma neticesinin başka araştırmalarla desteklenmesi halinde, temkin olarak, her gün maruz kalınan manyetik alanların muhtemel olduğu kadar eksiltilmesini önerdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.