Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

SICAK ÇARPMASI

16.05.2021
6
SICAK ÇARPMASI

Yazın kavurucu sıcaklarında beden negatif doğrultuda etkilenir. Sıcak çarpmasıyla surat surata gelen bireylere uygulanması gerekenleri şu biçimde sıralanabilir:

– Hasta güneş altındaysa gölge ve serin bir yere taşıyın.

– Ateşine bakın.

– Nabzını hakimiyet edin.

– Nabız süratli, ateş de yüksek ise hemen uzmanlardan destek isteyin.

– Sağlık takımı gelene kadar hastanızın şuurunu hakimiyet edin. Ona ismini, yaşını vb. bilgilerini mesele. Şuuru sarih ise hastayı yarı bitkiurur pozisyonda bekletin. Şayet şuuru kapalıysa ya da daha makûsa gidiyorsa hastanızı sırt üstü yatırıp başını sola doğru yatırın. Bu -efes alıp vermesini basitleştirir.

– Hastanızı sağlık takımı gelene kadar sıkı takip edin. Soluk alıp vermelerine, nabzına kesintisiz bakın.

– Hastaya soğuk duş aldırın ya da gidişata göre kasıklarına, el ve ayak bileklerine, başına ve boynuna soğuk kompresler uygulayın. Beden ısısını düşürmek için oda sıcaklığını düşürün. Isınan kompresleri lütfen tekerrür soğutun; zira ısınan kompresler hastanın ateşini düşürmeye dayanakçı olmaz.

– Hastanın şuuru sarih ise içkisiz ve soğuk meşrubatlar – tercihen su – içirmeye gayret edin. Şuuru kapalıysa ya da fluysa hastanıza birşey içirmeye çalışmayın. Şuuru kapalı ya da flu şahıs içirmeye çalıştığınız suyu ciğerlerine kaçırabilir, boğulmasına neden olabilirsiniz. Bu gidişatta hastanızın ısısını dışarıdan düşürmeye çalışın.

BUNLARA DİKKAT EDİN

– Dışarıda işiniz varsa öğleden sonraki saatleri seçim edin. Saat 14.00 e kadar hava maksimum ısısını gözetecek ve güneş daha tesirli olacaktır.

– Yanınızda kesinlikle dolu bir su şişesi taşıyın. Su lüzumunuzun olmadığını hissetseniz dahi günde en az 1 litre su harcamaya özen gösterin. Bol ölçüde tuzlu ayran harcayın. İçkili meşrubatlardan uzak durun.

– Başınıza şapka almayı unutmayın. Ayrıca ince, pamuklu elbiseler seçim edin. Naylon içeriği yüksek elbiseler bedeninizi afaki ısıtacaktır.

– Kronik bir hastalığınız varsa saat 14.00 den evvel dışarıda uzun süreli süre geçirmekten kaçının.

GÖLGEDE OYNASINLAR

– Çocuklarınızın gölgede oynamalarına izin verin. 14.00 den evvel muhtemelse reyin bahçeleri yerine konutta kalmalarına özen gösterin.

– Kendinizi güneşin altında halsiz sezmeye başladığınızda gölge bir yere geçin ve çevrenizdekilerden destek isteyin. Bedeninizi soğutun. Elinizi, suratınızı yıkayın ve kesinlikle bir kadeh su içmeye gayret gösterin.

– Güneş altında yapılan kumsal voleybolu, yüzme, sörf gibi efor isteyen sporları yaparken kendinizi fazla zorlamayın. Bitkinlik sezdiğinizde ya da fazla terlediğinizde spor yapmaya ara verin. Su gereksiniminizi karşılayın. Gölge bir yerde dinlenin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.