Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siyatik siyatalji

03.06.2021
8
Siyatik siyatalji

Siyatik ischiadic asabın irritasyonu uyarılması – harabiyeti neticeyi alana gelen ağrılı vaziyete verilen addır. Siyatik asap bedenin en uzun asabıdır. Omuriliğin bel kısmından çıkar, bacaklara kadar uzanır. Siyatik ifadesi, bu asap irrite edildiğinde, asap süresince alana gelebilen ağrıları belirlemek için kullanılır. Bu uyarılma genelde siyatik asabın çıkış yerindeki disklerde alana gelen kaymalar veya asabın yolu süresince oluşan eklem irinleri sebebiyle oluşur.

Belirtiler

Siyatik rahatsızlığında, belden başlayan ve arka kısımda altlara inerek bacaklara kadar seyrek ayaklara da vuran ağrılar alana kazanç. Ağrı genelde acı, yanma veya soğukluk hissine neden olur. Başlangıçtan sonra rahatsızlık derece derce ilerler, geceleri ağırlaşır, ve hareket etmekle yineleyebilir. Siyatik rahatsızlığında; etkilenen bacakta karıncalanma, hissizlik ve adale eforsuzluğu görülebilir.

Tanı

Tanı genelde fizik tetkik ile konur. Hekiminiz aynı zamanda sizden röntgen, tomografi ve MR da isteyebilir.

Hastalığın Seyri

Siyatik genelde iyi bir istirahat ve emin hareketlerin yapılmaması neticeyi iyileşir. Çoğu hasta 6 hafta içerisinde kendilerini daha iyi hissederler.

Korunma

Bir defa siyatik tanısı konduktan sonra, yapılacak emin egzersizler, germe hareketleri ve öteki fizik rehabilitasyon programları sayesinde ağrıların tekerrür ortaya çıkmasını yasaklayabilirsiniz. Bunlardan kimileri altta verilmiştir:

Duruş pozisyonunun düzenlenmesi:

Ayakta dik olarak durun, kulaklarınız ile omuzlarınız aynı çizgi üzerinde olsun başka bir deyişle bütün olarak ileriye bakın, duvara dayandığınızda kürek kemiklerinizin ucu ve kalçanız aynı anda duvara dokunsun, baldırlarınız gergin olsun.

Karın adalelerinizi kuvvetlendirin:

Karın adalelerinizin kuvvetlenmesi belinize de destek olacaktır. Günde 10-20 defa mekik yaparak bunu sağlayabilirsiniz, ancak bu hareketi yaparken belinizi yere bütün olarak değdirin veya belinizin altına destek koyun.

Yürüyerek ve yüzerek bel adalelerinizi güçlendirebilirsiniz.

Yük kaldırırken dikkatli olun. Bir şeyi kaldırırken kesinlikle çökerek kaldırın, netlikle eğilerek kaldırmayın. Bu biçimde yalnızca belinize değil kollarınıza ve kalçalarınıza da yük balanslı olarak dağılır.

Uzun zaman bitkiurmayın ve uzun zaman ayakta durmayın. Şayet uzun zaman bitkiurmak zorunda iseniz, kumpaslı aralıklarla ayağa kalkın ve en azından birkaç adım yürüyün. Sürekli ayakta durmanız gerekiyorsa ara gizeme tek ayak üzerinde durarak ayaklarınızı ve belinizi dinlendirin.

Uygun bir pozisyonda yatın. Bunun için yan yatın, yan uyuyamıyorsanız belinizin altına yastık koyarak yatın.

Bir sandalyeye bitkiurup, yere doğru eğilin, ağrı sezdiğiniz anda 30 saniye kadar bekleyin. Bu biçimde geme egzersizi yapmış olursunuz. Daha sonra rahat edeceğiniz bir konuma geçin, bu germe hareketini 6 defa tekrarlayın.

Netlikle yüksek topuklu pabuç giymeyin; 3 – 4 cm den daha yüksek topuklu pabuçlar beden ağırlığınızın öne kaymasına neden olarak bel ve sırt adalelerinize aşırıdan yük bindirir.

Rehabilitasyon

Siyatik genelde iyi bir istirahat ve emin hareketlerden kaçınarak rehabilitasyon edilebilir. Hekiminiz sıcak ve soğuk uygulaması önerebilir. Bunların yanı gizeme ağrı kesici ilaçlar asetaminofen, aspirin, naproksen, ibuprofen gibi almanızı da öneri edebilir.

Ağrılarınız birkaç günden fazla sürerse veya günlük yaşamınızda yapmanız gereken işler bu ağrılardan dolayı topallamaya başlamışsa hekiminize müracaat etin. Bacaklarınızda, kasıklarınızda veya makat bölgenizde aniden alana gelen bir hissizlik vaziyetinde veya idrar ve dışkı yakalayamama vaziyetinde ŞİPŞAK hekiminize başvuru edin. Bu belirtiler yukarıyada anlatılan usullerle rehabilitasyon edilemeyecek bir surumda olduğunuzun habercisi olabilir.

Hastaların az bir kısmında operasyon gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.