Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Susuzluk Beyin Kanamasına Neden Olabiliyor

20.04.2021
13
Susuzluk Beyin Kanamasına Neden Olabiliyor

Beyin ve Asap Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Ekici, fazla akışkan kayıplarının beyin kanamalarına yol açabileceğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının çoğalmasıyla yurttaşların gün boyu korunmadan güneş altında durması beyin kanaması geçirme tehlikesini de çoğaldırıyor. Akışkan kaybının yaşanması, tansiyonun düşmesi veya yükselmesi de beyin kanamasına neden olan etmenler arasında yer alıyor. Mevzuyla alakalı konuşan Acıbadem Eskişehir Beyin ve Asap Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Ekici, son günlerde yaşanan sıcak havalar dikkat çekti. Yurttaşların sıcaklıklara bağlı beyin kanaması geçirebilecekleri ihtimali üzerinde konuşan Ekici, “Beyin kanamalarının nedenlerinden biri tansiyondaki oynamalar. Hipertansiyona bağlı hipertansif hamleler özellikle yaş grubu 55 ve üzeri olan hastalarda kanama riskini çoğaldırabiliyor. Bu surattan hastaların ani sıcaklık başkalaşımına dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum. Fazla akışkan kaybı yada fazla terleme bedenin denge mekanizmalarını bozup tansiyonların yükselmesine ve buna bağlıda inme dediğimiz kanayıcı veya tıkayıcı olaylara sebebiyet verebiliyor” dedi.

Ekici, beyin kanaması geçiren hastalarda görülecek bulgular hakkında ise, şunları söyledi: “Hastalar bize bir neticeyle bize geliyorlar. Hastalar şuur seviyesinde farklılıklar ya da baş sızısı şikâyeti ile genellikle bize başvuruyorlar. Buna eşlik eden bulantı, kusma, bedeninin bir yanını Kapsayan kuvvet kayıpları, his kayıpları olabiliyor. En sık müracaat nedeni bedenin bir yarısının, kanamanın yerine göre değişen tarafta üşengeçlik ve kuvvet kayıpları ve ikinci sıklıkta baş sızısı şikâyetine bize müracaat etiyorlar. Bunun sonucunda biz hastaya yaptığımız tetkikte tespit ettiğimiz belirtiye göre tomografi istiyoruz. Kanamanın ve damar tıkanıklığının olduğu bölge tespit ediliyor.” 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.