Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

bitkiistik Çocukların Beyinleri

07.11.2021
18
bitkiistik Çocukların Beyinleri

Amerikan bilim adamları, bitkiistik çocukların beyinlerinin daha erken geliştiğini tespit ettiler. Lifeline mecmuasının internet sitesinde yayınlanan habere göre, ABDnin Seattle kentindeki Washington Üniversitesinde yapılan iki araştırmada, bitkiistik çocukların beyinlerinin 12 yaşına kadar sıhhatli çocuklara göre daha süratli geliştiği ortaya çıkarıldı.

Birinci araştırmayı yapan bilim adamları, 3-4 yaşlarındaki bitkiistik çocukların beyinlerinin sıhhatli çocuklarla karşılaştırıldığında yüzde 10 oranında daha büyük olduğunu tespit ettiler.

Bilim adamları, anormal beyin gelişimi ile bitkiizm hastalığı arasındaki irtibatı araştırmak için, aynı çocukları 6-7 yaşlarına geldiklerinde tekerrür araştıracaklarını söylediler.

Aynı üniversitede görevli ikinci araştırmayı yapan bilim adamları, 8 ila 46 yaşlarında 67 bitkiistik hasta ile 83 sıhhatli şahsın baş etrafını ve beyin hacmini ölçtüler. 12 yaşından ufak çocukların beyinlerinin vasati yüzde 5 oranında daha büyük olduğunu kaydolan bilim adamları, bitkiistik çocukların beyin hacminin 12 yaşından itibaren sıhhatli çocuklarla aynı olduğunu belirttiler.

Araştırma başkanı Elizabeth Aylward, bitkiistik hastaların baş etraflarının yüzde 1-2 oranında büyük olduğunu söyledi.

Aylward, bitkiistik çocukların beyinlerinin fazla gelişmesinin, asap hücrelerinin rakamının basmakalıptan fazla olmasından kaynaklanabileceğini kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.