Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Anksiyete Bozuklukları

16.10.2021
46
Anksiyete Bozuklukları

Bireyin nedenini bütün olarak ortaya koyamadığı iç kasveti haline anksiyete bunaltı ismi verilir. Anksiyete psikiyatri uzmanına başvuru eden hastalar arasında en sık ve yaygın olarak görülen bir bulgudur. Genelleşmiş veya yaygın aksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilecek hastalıkta şahıs yaşadığı aksiyeteyi fobi, endişe, dehşet, evham gibi terimlerle ifade edebileceği gibi, kesintisiz olarak tetikte bekleyiş gerginliği, belirsiz ve ayırt edilemeyen bir risk veya makûsluk duygusu olarak da ifade edebilir.

Kisinin yasami süresince anksiyete bozuklugu geçirme orani % 25 dolayindadir. Saglikli kisilerde fobi ve kayginin sebebi emindir. Hastalik vaziyetinde ise sebepsiz fobi ve kaygi dinlenir. Bu duygulanımlara ilave olarak bazı hastalarda; başdönmesi, ağız kuruluğu, bedeni soğuk kaplaması, irkilme, tedirginlik, titreme gibi bulgular da olabilir. Bazen de tüm bunların bir karışımı olabilir. Fiziksel şikayetleri daha yoğun olan hastalar genelde evham, fobi ve dehşet duygularını inkar ederler.

Hastalik yüksek bir oranda içki ve uyusturucu madde kullanimi ile gitmektedir. Kisiler baslangiçta kaygilarini eksiltmek için bu maddeleri kullanmakta, ancak sonra bunlar hastaligin gidisini daha kbitkiu bir sekilde etkilemektedir.

Stresle baglantili baska hastaliklar gastrit, irritabl sütun, gerilim tipi bas agrilari gibi da buhastaliga eslik edebilmektedir.

Baska ruhsal hastaliklarla beraber bulunma orani yüksektir saplanti-zorlanti bozuklugu, bunalım,sosyal korku,panik bozukluk gibi. Bu hastaliklara ilerleyen yarıyıllarda dönüsebilme olasiligi bulunmaktadir.

Kisinin endiseleri sebebiyle etrafındakiler kisitlamasi sonrasinda ailesel ve mesleksel meseleler olusabilmekte ,kisi sosyal etraflardan uzaklasabilmekte ve ayriliklar,bosanmalar ,eriskin-çocuk uyusmazliklari olusabilmektedir.

Ansiyete bozukluklari çesitlidir:

– Panik bozuklugu

– Yaygin anksiyete bozuklugu

– Sosyal korku ve diger korkular

– Obsesif kompulsif bozukluk

– Travma sonrasi stres bozuklugu

Endişe dinleyen, yaşadığı anksiyete bulgularını ifade eden ve apaçık olarak kasvet sürüklediğini sezdiren hastalar dahi altta uyuyan sebebi bütün olarak ortaya koyamayabilirler.

Tedavi doktorun oyacağı anksiyete bozukluğunun alt tiplerine göre farklılık gösterir. Rehabilitasyonda kesinlikle zorunlu değilse ilaç kullanılmamalıdır. Genelde psikbitkierapi uygulanması daha iyi netice verebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.