Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Antidepresan İlaçların Faalliği İspatlanamadı

09.04.2021
25
Antidepresan İlaçların Faalliği İspatlanamadı

Prozac ve Seroxat gibi dünya çapında milyonlarca bireyin kullandığı anti-depresanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu ilaçların aslında işe yaramadığını ortaya koydu. Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri ndeki bilgi edinme yasası uyarınca ilaç işletmelerinin bu ilaçlar üzerinde yaptığı, ancak yayınlamadığı muayenehane deneylerin sonuçları elde edildi. Bu biçimde değerlendirilen 47 muayenehane deneyden çıkan bilgiler ışığında da anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan haplardan placebo çok değişik olmadığı tanımlandı. Çalışma sonucu, anti-depresanların sadece major depresyon hastalarında sınırlı seviyede aktif oldukları saptandı.

Değişik ülkelerin biliminsanlarından oluşan araştırma takımının başkanı Prof. Kirsch anti-depresan veya placebo alan hastalar arasındaki büyüme farkının çok olmadığını ifade etti. Bu sebeple hastaların iyileşmesinde antidepresan ilaçların faallikleri hala soru işaretleri taşıyor. Hastalığın beyin serbitkionin seviyelerindeki eksilmeye bağlı olduğu tezinden hareketle geliştirilen bu ilaçlar, aslında çok daha karışık sebepleri olan depresyon tedavisinde uzun zamandır kullanılıyor. Depresyon ve eşi hastalıkların gelişmiş cemiyetlerde süratle artması, yakın zamanda bu cins hastalıklara tıpkı diyabet, yüksek tansiyon gibi bir cins metabolik hastalık gözü ile bakılmasına neden oldu 1. 2001 ve 2002 senesinde yapılan incelemeler de eş sonuçlara erişmişti 2, 3. Depresyonun sebeplerini inceleyen yeni yaklaşımlar, beyinde ortaya çıkan serbitkionin eksikliğinin bir sebep değil sonuç olduğunu iddia ediyorlar 4.

Araştırmanın eski muayenehane bilgiler üzerinden yapıldığına dikkat toplayan ilaç şirketleriyse yeni ispatların bütün tersi doğrultuda olduğunu savunuyor. Seroxat ın üreticisi GlaxoSmithKline dan bir sözcü çalışmada mevcut araştırmaların minik bir kısmına bakıldığını savundu. Prozac ın üreticisi Eli Lilly de kapsamlı tıbbi araştırmaların Prozac ın aktif bir anti-depresan olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Kaynaklar:

1.McIntyre RS, Soczynska JK, Konarski JZ, Woldeyohannes HO, Law CW, Miranda A, Fulgosi D, Kennedy SH. Should Depressive Syndromes Be Reclassified as “Metabolic Syndrome Type II”? Ann Clin Psychiatry. 2007; 194: 257-64.

2.Khan A, Khan S, Brown WA. Are placebo controls necessary to test new antidepressants and anxiolytics? Int J Neuropsychopharmacol. 2002; 53: 193-7.

3.Storosum JG, Elferink AJ, van Zwieten BJ, van den Brink W, Gersons BP, van Strik R, Broekmans AW. Short-term efficacy of tricyclic antidepressants revisited: a meta-analytic study. Eur Neuropsychopharmacol. 2001; 112: 173-80.

4.Montgomery SA. Why do we need new and better antidepressants? Int Clin Psychopharmacol. 2006; 21 Suppl 1: S1-S10.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.