Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Artık Yaşamımızın Bir Parçasıdır Stres

27.04.2021
14
Artık Yaşamımızın Bir Parçasıdır Stres

Herkesin zekâsını kurcalayan, geceleri çekilmez kılan ve balansı altüst eden en ehemmiyetli duygu vaziyetidir. Stres, saç dökülmesinden tutunda, halsizlik, bitkinlik, baş sızısı, gönülsüzlük ve duygu gidişat bozukluklarına neden olduğu gibi kilo almanızın temel sebebi de olabilir mi?

Yapılan birçok bilimsel çalışma bunu işaret etmektedir. Bugüne kadar stres vaziyetinde daha fazla yemek yeriz ve kilo alırız diye bilirken, bugün balanslı beslenseniz bile stresin kilonuzu çoğaldırdığı bilinmektedir.
Stres ve Kilo Alımı

Hepimizin bildiği gibi stres vaziyetinde duygu gidişat bozukluğu sebebi ile kilo alımı mevzubahisidir. Peki, bölgesel yağlanmanın, özellikle karın bölgesi yağlanmanın en temel sebeplerinden bkocamanının da stres etkeni olduğunu biliyor musunuz? Kronik stres, hiyerarşik konumdaki yer ile bel etrafı genişliği birebir ilişkilidir. Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek seviyededir ve biçimini de değiştirebilir. Stresle ortaya çıkan yağ beden için en riskli olan yağdır. Stres küresel obezitede ciddi anlamda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Hollanda da yapılan bir araştırmada, stresin kalıcı tesirlerinin olup olmadığı kollanmıştır. Bedenlerimizin açlığa verdiği tepkinin öbür stres kaynaklarına verilen tepkiyle aynı olduğu bilinmektedir. Savaş zamanında hamile olan bayanların fetüslerinin stresten etkilenip etkilenmediklerini kavramak için çalışmaya başladı. Takribî 2400 şahıs üzerinde yapılan çalışmada, anne karnında strese maruz kaldıklarını ve bundan 60 sene sonrasında hala bunun külfetli neticelerini sürüklediklerini söyleyebiliriz. Kıtlık sırasında gebe kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde kalp ve damar hastalıklarına tutulma tehlikelerinin daha yüksek olduğu bulunuştur. Ayrıca kolesterol seviyeleri klasiğin çok daha üstündedir. Ayrıca bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına da tutuldukları gözlemlenmiştir.

Stres vaziyetinde bireyin beyin kimyası da negatif olarak etkilenir. Erişkinlerin bilme kapasiteleri daha düşük seviyededir. Geçim gösteremeyen biçimde değil de, strese uyan biçimde tepki verme kapasiteniz, bunalıma ne kadar kolay girdiğiniz, psikiyatrik bozukluklara karşı ne kadar korunmasız olduğunuz, tüm bunlar yaşamın erken yarıyıllarında yaşanılan ve erkenden maruz kalınan stresin yaratmış olduğu negatif etkileyebileceği alanlardır.
Yaşam süresi ve bireyin yaşam statüsünün stresle birebir ilişkisi vardır. Stres altında yaşayan bireylerin daha çabuk ihtiyarladığı ise yeniden yapılan çalışmalar neticesinde görülmüştür.

STRESİ EKSİLTEN BESİNLER
Gün içerisinde yaşanan kasvetler sizde strese neden olabilir. Ayrıca sizin şahsi problemlerinizde buna ilave edilince gününüz sabredilmez bir hal alabilir. Bu kasvetleri besinler çözmese de strese bağlı bedeninizde hormonal olarak alana gelecek farklılıkları besinler ile azaltabilirsiniz.
Muz: İçerisinde pbitkiasyum bulunan besinlerin başında gelen muz sakinleşmeniz için en ehemmiyetli besinlerden birisidir. Ayrıca mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı için günlük stresinizin eksilmesini sağlayacak başlıca besin kaynaklarından birisidir.
Ceviz: Ceviz özellikle uyku problemi olan bireylere önerilir. Zira ceviz harcadığınızda melatonin ismi verilen ve bireyi sakinleştiren ve daha rahat yatmasını sağlayan hormon salgılanır. Bu sebeple günde 2-3 bütün ceviz harcamanız stresinizi azaltacaktır.

Balık: Kan şekerinin balanslı olması stresin yaşanmaması için ehemmiyetlidir. Düşük kan şekeri bireylerin öfkelenmesine ve ekstra strese girmesine neden olabilir. Prbitkiein kan şekerinin balanslı olması için en ehemmiyetli besin öğesidir. Balıklar, özellikle ton, somon, uskumru gibi yağlı balıklar hem prbitkiein içerikleri hem de içeriğinde bulunan omega-3 sebebi ile beslenme programlarında bulunması gereken bir besindir.
Yeşil Biber: Stresi eksiltmede C vitamininden zengin beslenmenin adrenalin seviyesini çoğaldırdığı ama daha da ehemmiyetlisi stresi eksilttiği kollanmıştır. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.

Çikolata: Çikolata harcadığınızda maksimum seviyede mutluluk hormonu salgılanır. Yaşadığınız stresin olası olduğunca sizi az etkilemesini istiyorsanız çok düşük ölçülerde çikolata tüketebilirsiniz. Ama fazla harcayıp kilo alıp daha fazla strese girmemek içinde dikkatli olmalısınız.
Hububatlı Ekmek: Ekmek içerisinde bulunan maya bireylerin asap sistemini etkileyerek bireyin daha sakin bir gün geçirmesini sağlar. Ekmeksiz olarak yapılan beslenme programlarında daha sık baş sızıları alana gelebilir. Bu sebeple içeriğindeki çavdar unu veya buğday unu içeriği yüksek olan ekmekler yeterli ölçüde perhize ilave edilmelidir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.