Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Asaplarınızı onaran bitkiler

13.04.2021
11
Asaplarınızı onaran bitkiler

Son yarıyılların en yaygın rahatsızlıklarından olan panik saldırı, anksiyete, bunalım gibi psikolojik meselelere destekçi bitkiler bu yazıda

Panik saldırı, aniden beliren anksiyete, endişe ve yoğun fobi halidir. Panik hücumdan kurtulma için natürel rehabilitasyon yolları yazımızda şifaya kavuşmanıza destekçi olacak bitkiler ve panik saldırı rehabilitasyonu için konutta yapmanız gerekenler hakkında balakalar verdik.

Panik saldırı krizi geçiren şahıslar, yaşadıkları vaziyeti, ortada bir tehdit olmasa bile varmış gibi bir fobi hali olarak belirlerler. Panik saldırı nöbeti rastgele bir ihtar olmadan birdenbire ortaya çıkar. Birkaç dakika ya da daha fazla sürer. Çok seyrek 1 saati bulur.

Yeşil çay

Yeşil çay bedeninize iyi geldiği kadar psikolojik olarak da hafifleten bitkilerdendir. Bu sıhhatli meşrubat panik saldırı rehabilitasyonu bitkisel usullerden olup, panik saldırı belirtisini rahatlatmak için zorunlu birçok vitamin ve mineraller vardır.

Amerikan Muayenehane Beslenme Dergisi’nde 2009 senesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yeşil çay stresi eksiltip, şahsa huzur veriyor. Ayrıca, modunuzu yükseltiyor ve akılsal odaklanmanızı da artırmaya destekçi oluyor.

Uygulanışı

1 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı yeşil çay atıp, üzerini örtün ve 5 dakika demlemeye bırakın. Süzüp, içine biraz bal ve limon suyu ilave edip günde 2-3 bardak için.

Çarkıfelek Çiçeği

Bitki uzmanları passion flower olarak da bilinen çarkıfelek çiçeğinin panik saldırı rehabilitasyonunda oldukça tesirli olduğunu bildiriyorlar. Passion flower bitkisi beyindeki gama amino butirik asit GABA ölçüsünü artırmaya destekçi krisin ve benzoflavone gibi flavonoidler kapsar. Beyinde bu maddenin çoğalışı stresi ve anksiyeteyi eksiltmeye destekçi olur.

Uygulanışı

Çarkıfelek çiçeğini çay olarak tüketebilir, hekiminize danışıp hap biçiminde alabilirsiniz.

Nbitki: Bu bitki hamile ve emziren bayanlar için öneri edilmez ve fazla ölçüde alımı bireyin beynindeki mental ve mbitkior işlevleri bozabilir.

Papatya

Muayenehane Psikofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada sarı papatyanın hafiften orta dereceye kadar olan yaygın anksiyete bozukluğu semptomlarını eksilttiği saptanmştır. Papatya, kalsiyum ve magnezyum içeriği ile panik saldırı krizlerini gevşetmeye de yardımcıdır.

Uygulanışı

Bir bardak sıcak suya iki tatlı kaşığı kurutulmuş sarı papatya ilave edin. Üzerini kapatın ve 10 dakika boyunca bilave ettirin. Süzün ve biraz bal ilave ederek için. Günlük 2 bardak içmeniz verimli olacaktır. Seçenek olarak hekiminize danışıp günde 400-1600 mg papatya kapsülünü hap olarak da alabilirsiniz.

Kedibitkiu bitkisi

Kedibitkiu, panik saldırı rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılan, asapları yatıştıran bitkilerdendir. Milli Fobik Derneği tarafından yapılan çalışmada kedibitkiu bitkisinin panik saldırı belirtilerini eksiltmeye destekçi olabileceği saptandı. Bu bitki, ayrıca uykusuzluğa da iyi gelir.

Uygulanışı

İki tatlı kaşığı doğranmış kedibitkiu kökünü 8-10 saat soğuk suda bilave ettirin. Suyu süzün ve gün boyunca ara ara için. Dört haftadan fazla uygulamayın. Ayrıca hamile ve emziren bayanlar için uygun değildir.

Ginseng

Ginseng bir adaptojen olması ile aynı zamanda panik saldırı rehabilitasyonunda da kullanılır. Yapılan araştırmalarda ginseng alan insanların negatif şartlarla daha iyi başa çıktığı saptanmıştır.

Uygulanışı

5-8 ince ginseng dilimini 3 bardak suya ilave ederek kısık ateşte 15 dk pişirin. Süzün biraz bal ilave edin ve soğuduğunda için. Gerekirse günde 1-3 bardak içebilirsiniz. Şayet yüksek tansiyon ilacı alıyorsanız ginseng tüketmeyin.

Yavaş Soluk Alın

Doğru soluk alma tekniklerini uygulayarak panik hücuma son verebilirsiniz. Bedeninize giren oksijen sizi uysallaştırır. Yavaş, derin soluk panik saldırı belirtilerini azaltabilir. Gevşetici bir pozisyonda bitkiurun ve adaleleri rahatlatmaya çalışın. Burnunuzdan derin soluk alın. Ardından, ağzınızdan usulca soluk verin. Aynı zamanda, uysallık üzerine yoğunlaşın. Gevşeyene ve uysallaşana kadar devam edin.

Sıcak Banyo

Sıcak banyo ya da duş panik hücuma karşı acil bir biçimde hafiflemenize destekçi olur. Sıcak su dolu bir küvetin içine lavanta, papatya gibi istediğiniz bir uçucu yağdan biraz ilave edin. Jojoba yağını da içine katın 15-20 dakika bu suda bilave edin. Stresli olduğunuzda ya da panik saldırı vaziyetinde uygulayın.

Masaj

Panik saldırı şiddetini ve sıklığını eksiltmek için her gün masaj yaptırın. Masaj için serinkanlılaştırıcı olan bitkilerin aroma üreten başka bir deyişle esansiyel yağlarını kullanın. Susam, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi yağlar buna uygundur. Seçtiğiniz yağı hafifçe ısıtın. Ilık yağla boynunuza, omuzlarınıza, bacaklarınızın ön ve arda masaj yaptırın. Gerektiği zaman tekrarlayın.

Nbitki:Bildirdiğimiz usulleri sınamadan hekiminize danışmanızı öneri ederiz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.