Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu Besinleri Tüketmemiz Koşul!

14.10.2021
19
Bu Besinleri Tüketmemiz Koşul!

Sonbaharda tüketeceğiniz besinlerle kış aylarında ısı metamorfozlarından daha az etkilenerek hastalıklardan korunmak mümkün.

ELMA: Kalbe bereketli flavonoidler ve antioksidan içerir.

AYVA: Bronşit ve öksürüğe iyi kazanç. Çekirdekleri kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatır. Baş sızısını geçirir. Brüksel lahanası: illet hastalık başta olmak üzere hastalıklara karşı bedenin korunma sistemini geliştirir.

TURP: Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken, yapraklarında fazla miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Kanı pakler, gut hastalığına karşı korur.

BALIK: İçeriğindeki Omega-3, fosfor, vitamin ve mineraller, yaşlılarda göz, zekâ, karaciğer, kalp ve damar sıhhati üzerinde oldukça ehemmiyetli role sahiptir.

KARNABAHAR: İçeriğindeki fitokimyasallar sayesinde anti illet hastalıkojendir.

NAR: Bedende damar sıhhatini, özellikle de kalbi korur. Damar tıkanıklıklarına iyi kazanç. Taze ceviz ve fındık: Çok iyi bir enerji kaynağıdır, bedene efor ve enerji verir. Beden ve zekâ bitkinliğini giderir. Her gün bir avuç tüketilmesi kalp krizi geçirme riskini eksiltir.

BAL KABAĞI: Vitamin, mineral, perhiz lifi, omega-3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi kazanç. Betakarbitkien kapsayan bal kabağı, akciğer, kolon, mesane, serviks, meme ve cilt illet hastalıklerine yakalanma riskini eksiltir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.