Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu test intihar meylinizi ölçüyor

25.04.2021
17
Bu test intihar meylinizi ölçüyor

Uzmanlar intihara meyilli insanlarda belli bir enzim faaliyetinin eksilmesinin, beynin korunması için ehemmiyetli olan bir molekülün imalini eksilmesine neden olduğunu iddia ediyorlar.

Uzmanların ortak çalışmasında intihar etme tehlikeyi altındaki insanları tespit edebilecek bir kan testi geliştirilebileceği neticesine varıldı.

Dönüşümsel Psikiyatri isimli bir bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre, intihara meyilli insanlarda belli bir enzimin faaliyetinin eksilmesi, beynin korunması için ehemmiyetli olan bir molekülün imalini azaltıyor.

Araştırmaya liderlik eden Sydney’deki Mcquarie Üniversitesi’nden Profesör Gilles Guillemin “Şu anda intihar meylinin arkasındaki biyolojik mekanizmayı çok daha iyi görüyoruz. Bir sonraki adım intihar tehlikeyi taşıyan insanlardaki quinolinik ve pikolinik asitleri tespit edebilecek kolay bir kan testi.” diyor.

Guillemin ayrıca bu kan testinin iki ya da üç sene içinde yaygın bir biçimde kullanılabileceğini ve psikologlarla psikyatrlara intihar tehlikeyi teşhislerini doğrulama kaderi vereceğini söylüyor.

Fazla üretilen enzim

Professör Guillemin beynelmilel takımı üç sene evvel quinolinik asit isimli bir nörbitkioksinin intihar meyliyle doğrudan irtibatlı olduğunu keşfetti.

Bu asitin fazla olması beynin ruh hali ve tutumu tertip eden kısımlarındaki nöronların faaliyet şeklini değiştiriyor.

Son çalışmada da intihar meyilli insanlarda beynin korunması için ehemmiyetli bir molekül olan pikolinik asitin daha az üretildiği saptandı.

Çalışmada aynı zamanda, antidepresan ilaçlar kullanan intihar meyilli insanlarla, kullanmayanlarda aynı biyolojik farklılıkların görüldüğü tanımlandı.

KAYNAK:BBCTÜRKÇE

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.