Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bunalıma Karşı Gıdalar

27.04.2021
21

Mutluluk hormonu olarak öğrenilen ‘serbitkionin’ yediğimiz gıdaları yakından ilgilendirir. Beyin serbitkionin üretmek için triptofan kullanır. Şayet triptofan bakımından cılız olan beslenme kumpasınız varsa bu sizi bunalıma çeker.

İşte bunalımı önleyen 7 yiyecek:

1 ACI BİBER

Sivri yeşil biber, kırmızı pul biber gibi acı gelen gıdalar ağızda yanma hissi oluşturur ve mutluluk sağlayan endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar.

2 ÇİKOLATA

Çikolata mutluluk hormonu olarak da öğrenilen serbitkionin bakımından yüksek bir yiyecek. Bu surattan mutluluk verir, ruh halinin iyileşmesini sağlar.

3 PAPATYA ÇAYI

Melatonin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanında ruh halinin düzenlemesinde tesirli olur. Karanlık etrafı seven melatonin papatyanın içinde bol ölçüde bulunur. Papatya çayının içine bir çay kaşığı bal ilave etmek oreksin seviyesini eksilterek hafiflemenize ve ruh halinizin iyileşmesine dayanakçı olur.

4 DOMATES

Antioksidanlar bedenin stres yarıyılında ortaya çıkan özgür radikalleri tesirler ve gidişatını iyileştirir. Sabah bitkin ve mutsuz uyanmanızı yasaklamaya dayanakçıdır. Bu surattan antioksidan bakımından zengin olan domatesin harcanması gerekir.

5 BALIK

Omega 3 bakımından zengin gıdaların başında balık kazanç. Yapılan bir hayli çalışmada Omega 3’ün ruh halini iyileştimede ve bunalımı eksiltmede tesirli olduğu görülmüştür.

6 SÜT, YOĞURT, PEYNİR, YUMURTA, ET, TAVUK

Prbitkieinli gıdalar endorfin ve serbitkionin homonunu artırır, bunalım tehlikesini azlatmaya dayanakçı olur. Bu sebebple süt, yoğurt, et, tavuk, peynir gibi besinlerin yiyecek listesine ilave edilmesi gerekir.

7 ESMER EKMEK

Esmer ekmek ve değişik cinslerdeki birkilerden elde edilen hububatlı mahsuller kan şekerini dengeler, serbitkionin seviyesini yükseltir böylece bunalımdan korur.

Kaynak : Hürriyet

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.