Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Darbe sonrası korkutan senaryolara dikkat

23.04.2021
12
Darbe sonrası korkutan senaryolara dikkat

15 Temmuz ve sonrasında insanlarda artan fobi, endişe, gerginlik, içe kapanma gibi negatiflikler oluşturulan facia senaryoları ile daha da çoğalmakta.

Darbe teşebbüsün ardından kaygı, gerginlik, içe kapanma ve konsantrasyon eforluğu sürükleyen bireyler, iş yaşamında da zorlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniği ’nden Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ’nin bireylerde yarattığı evhamdan kurtulmak için daha önceki kumpasın ve temponun sürdürülmesinin büyük ehemmiyet taşıdığını kaydoldu. Aykol, kaygı yaşayanlara daha güvende sezmek için süratli başkalaşımlara gitmeden kumpası gözetmelerini önerdi.

Ünlü psikolog Maslow ’un Lüzum Piramidi ’nin en altında fizyolojik gereksinmelerin ardından da güvenlik gereksiniminin geldiğini belirten, Orçun Aykol, güvenlik gereksiniminin içinde ise beden, iş, aile, mülkiyet ve ekonominin olduğunu söyledi.

Yaşanan darbe teşebbüsünün insanların güvenlik lüzumuna karşı da bir darbe kalitesinde olduğuna değinen Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, “Bu da insanlarda büyük bir evhama neden olmuştur. Ortaya çıkan bu tehdit, kaygıyı artırmıştır. Fakat kaygı burada işlevsel bir göreve sahiptir. Başka Bir Deyişle insanlar karşısında yaşadıkları kaygı ile caddelere çıkıp demokrasiye ve serbestliklerine sahip çıkmış, bu asıl tehdit güvenlik lüzumunu sürdürmeye ya da geri kazanmaya çalışmışlardır” dedi.

Çalışanlarda kaygı ve kötümserlik artabilir

İnsanların ruhsal dünyasının kuşkusuz yaşadıkları ülkenin hatta dünyanın içinde bulunduğu gidişattan dolaysız olarak etkilendiğini de vurgulayan Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, şunları söyledi:

“Güvenlik gereksiniminin içinde sayılan beden, aile, mülkiyet ve ekonomik güvenlik yaşanan darbe teşebbüsü ile sarsıldığı için ekonomik kriz yaşanma olasılığı insanları en çok korkutan neticelerden bkocaman olmuştur. Bu gidişat çalışanlarda kaygı ya da kötümserliği arttırabilir. Zira kaygı en çok belirsiz bir gelecek algısıyla ortaya çıkar. Ayrıca ekonomik eforluklar bir alt basamak olan fizyolojik lüzumları da negatif etkileyecek ya da karşılanmasını eforlaştıracaktır.”

Facia senaryolarından uzak durulmalı!

Uzman Muayenehane Psikolog Orçun Aykol, kaygı halinde güvende sezmek için süratli başkalaşımlara gitmeden kumpası gözetmenin ehemmiyetli olduğunun altını çizerek, şu tekliflerde bulundu:

Bazılarımız kaygıyı ötekilerine göre daha belirgin ve yoğun sezer. Böyle vaziyetlerde de uslarına daha çok facia senaryosu kazanç. Facia senaryolarından uzaklaşıp reelci söylemleri dikkate almak, yaşadığımız kaygıyı ve kötümserliği eksiltmeye takviyeci olacaktır. Yaşanan hadiseler suratından gelecek tasarılarınızı ertelemeyin. Hobilerinize yönelin; kitap okuyun, müzik dinleyin, film seyredin. Gün içinde konsantrasyonunuzu sağlamak için saatte bir yerinizden kalkın. Öğlen arasında ya da iş çıkışında kısa yürüyüşler yapın.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.