Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla Sıcaklar Cinnete Bile Neden Oluyor

24.04.2021
11
Fazla Sıcaklar Cinnete Bile Neden Oluyor

İnsanda psikolojik meselelere neden olan mutsuzluk, evham, fobi, halsizlik hisleri sıcak havalarda çoğalıyor.

Fazla Sıcaklar Cinnete Bile Neden Oluyor

Nem oranının çoğalması ile tetiklenen bu duygular psikolojikvakalara neden oluyor. Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Psikoloji Kısmı ’nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, sıcakların psikolojik tesirlerini ve bununla başa çıkabilmek için yapılması gerekenleri anlattı. 

Fazla sıcaklar hiddet nöbetlerine neden olabilir

Fazla sıcak havalar canlılar üzerinde stres yaratabilir. Stres, organizmanın geçimini bozan hadiselere ve yaşadığı farklılığa geçim sağlama tepkisidir. Sıcak havadan dolayı kalp atımının süratlenmesi, sık sık soluk alma gibi vücutta oluşan başkalaşımlar; panik bozukluğu yaşayan hastalar tarafından yanlış değerlendirilip, panik hamleleri tetikleyebilmekte, bunalımı olan hastalarda ise stresi ikiye katlayarak sevinçsizlik ve mutsuzluk gidişatları yaratabilmektedir.Sıcaklarda uyku problemleri çok görüldüğünden beceriksiz uyku; yorgunluk, bitkinlik ve asaplılık gidişatlarını da birliktesi getirmektedir. Amerika ’da sıcak havalarda daha fazla klakson çalındığına dair çalışmalar mevcuttur. Özellikle tahammülsüzlük ve hiddet gidişatları sıcaklarla birlikte çoğalmaktadır. Yapılan çalışmalarda sıcak havalarda kabahat oranlarının çoğaldığına dair istatistik bilgiler de vardır.

Fazla nem mutsuzluğu artırıyor

Özellikle nem çoğaldıkça mutluluk, sevecenlik ve dinç olmak gibi kendimizi iyi sezmemize neden olan duygularımız eksilmektedir. Başka Bir Deyişle tüm bunlar fazla sıcak havalarda huzursuz, rahatsız, huysuz ve aksi sezeceğimizi gösteren bulgulardır. En kolayı fazla sıcaklarla birlikte dışarıdaki etkinliklerde eksilme olacak, bu dahi hayal kırıklığı ve huzursuzluk yaratabilecektir.

Alışveriş deliliği de sıcaklarda çoğalış gösteriyor

Araştırmalara göre; yüksek sıcaklığın tehlike almayı artırdığı öğrenilmektedir. Bu gidişatta şahıslar düşünmeden hareket edip sıhhatsiz kararlar verebilmektedir. Sıcak havaların gelmesiyle beraber şahıslar kendilerini daha heyecanlı sezerler. Sıcak havalarda heyecanlı sezme ve tehlike almada çoğalış afaki alışveriş yapılmasına neden olabilmektedir. Bu bilgiye dikkat ederek gereksinim listesi hazırlamak afaki yere fazla para tüketilmesini önleyerek ikinci bir stres yaşanmasını da engelleyebilir.

Yüksek sıcaklar hafıza ve dikkat kaybına yol açıyor

Özellikle dikkat gerektiren işler için sıcaklığın çoğalması olumsuz tesir göstermektedir. Hafıza ile alakalı çalışmalarda uzmanlar 22 derecenin en uygun derece olduğunu belirtirler. 22 derecenin altında ya da çok üstünde olan hava gidişatlarında bireylerde hafıza ve dikkatin eksileceği belirtilmektedir.

Sıcak havalarda ehemmiyetli kararlar almaktan sakınmak gerekiyor

Sıcak havalar tehlike almayı artırdığı için bu süreçte ehemmiyetli kararları Boşanma, yeni bir iş açma vb. ertelemekte fayda vardır. Zira ani tepkiler doğru kararlar vermeyi yasaklamaktadır. Bu sebeple sıcak havalarda dikkat ve konsantrasyon beceriksizliği oluşabileceğinin farkına varıp yapılacak ehemmiyetli işleri daha serin etraflarda tekerrür gözden geçirmekte fayda vardır.

Bol akışkan tüketimi ve sarih renkli elbiseler stresi azaltıyor

Yeterince akışkan tüketimi olmadığından beden balansı bozularak; halsizlik, bitkinlik, gönülsüzlük, asaplılık gibi tesirler görülebilmektedir. Özellikle su, ayran gibi şekersiz ve asitsiz meşrubatlar, bedenin mineral balansını gözetmektedir. Sıcak havalarda seçim edilen elbiseler de büyük ehemmiyet taşımaktadır. Pamuk oranı yüksek ve bedene yapışmayan sarih renkli elbiseler giymek, bedeni daha rahat sezdirdiği için stresi azaltabilmektedir.

Fiziksel etkinlik “termal stres” ile baş faktörün aktif yollarından biri

Beklentiler yaşadığımız günün niteliğini ehemmiyetli miktarda etkilemektedir. Hava sıcaklığını büyük bir mesele haline getirmeyip; çözüm üretmek, sıcağın tesirlerini eksiltmeye ve geçim sağlamaya çalışmak yerine, kesintisiz olumsuzluklara odaklanıp gün geçirilmeye çalışılırsa psikolojik olarak strese girmek kaçınılmaz olacaktır. Gün içerisinde sıcaklardan dolayı etkinlikte bulunmamak depresif vaziyet yaratabileceğinden, akşam serin saatlerde cümbüşlü etkinliklere zaman ayırmak gerekmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.