Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Fazla Stres İş Başarısını Tehdit Ediyor

17.06.2021
16
Fazla Stres İş Başarısını Tehdit Ediyor

Yaşamımızın vasati üçte biltihabı geçirdiğimiz iş yerlerimiz, pozitif – negatif tesirleriyle yaşantımızda ehemmiyetli bir yer tutarak psikolojimizi derinden etkiliyor. Ekonomik şartların ağırlaşması, rekabet şartlarının çoğalması ise çalışanları iş yaşamında strese sokuyor. Uzmanlar ise uyarıyor: Fazla stres başarısızlığa davetiye çıkarıyor!

Hakimiyet altında yakalandığında yaşamı daha üretken hale getirmek için mbitkiive edici bir faktör olan stres, fazla derecede yaşandığında ise zekasal, ruhsal ve fiziksel açıdan sıhhati negatif istikamette etkileyebileyen bir tehdide dönüşebiliyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, fazla stresin bireyler için de müesseseler için de meselelere yol kalemtıraşını, faydalılığı düşürürken, şahsın yakın etrafını sıhhatini de negatif istikamette etkileyeceğini ifade ederek stresle baş edebilmenin yollarını aktarıyor.

Dükkanında Stresin Sebepleri

Gerek çalışanların kendi beklentileri, gerekse işverenlerin beklentileri, insan iç dünyasında gerilimlere yol açabiliyor. Çalışan bireyler için; çok fazla mesullük altında olmak, misyon dağılımında haksızlık olduğunu düşünmek, mesleksel ilerleme ile alakalı evhamları olmak, birlikte çalıştığı takımda geçimsizlik yaşamak, alınan fiyat ve ücretler mevzusunda endişelerin olması, şahsın yaptığı ehemmiyetsiz ya da var olmayan kusurların büyütülmesi, arttan konuşulması, dışlanması, balaka saklanması, yanlış giden her şeyin faturasının ona çıkarılması, bağırılması, hakaret edilmesi gibi nedenler stres yaşanmasına neden olur.

Şayet mevzubahisi birey bir patronsa firmasının geleceği, çalışanların geçimsizliği ve problemleri, alt idareyicilerin meseleleri, finans ve yatırım tasarılamaları strese neden oluyor. İş verenlerin yüklendikleri stres, genelde çalışanlardan daha fazladır. Ama umumiyetle işveren ve çalışanlar birbiltihabı kavramazlar, kendi yüklendikleri stresi önem verir, değişiğininkini yok sayarlar.

Stresin Yarattığı Negatif Sonuçlar

Stresle baş edilemeyen vaziyetlerde insanlarda hem bedensel hem de psikolojik meseleler görülüyor. Başa çıkamadığı streslerin birikmesi neticeyi bireyde uyku bozukluğu, içine kapanık bir ruh haline bürünme, işe odaklanamama ve vazifelere gerektiğinde yoğunlaşamama gibi vaziyetler ortaya çıkabiliyor. Performans ve faydalılığın düşmesi firmalarda saklı kayıplara yol açıyor.

İşyerinde bedelsiz ve baskı altında sezme, gelecek üzerine endişelerin çoğalması, şahsın içine kapanık bir ruh haline bürünmesine neden olabiliyor. İş stresi, sigara ve içki gibi sıhhatsiz alışkanlıkları tetiklerken firmalarda kayıplara yol açıyor.

Dükkanında Stresle Nasıl Baş Edilir?

Strese neden olan etkenleri tamamen ortadan kaldırmak muhtemel olmasa da onunla çaba etkenin yolları mevcut.

İş yerindeki şartları ve sizi rahatsız eden vaziyetleri uygun bir dille idareyicinizle paylaşın. İş yerinde güvendiğiniz dostlarınızdan takviye isteyebilirsiniz. Ne olursa olsun konuta iş getirmeyin. Eşinize, beğendiklerinize, çocuklarınıza kesinlikle zaman ayırın. Kumpaslı aralıklarla aile büyüklerinizi arayın ve ziyaret edin. Kendinize ve hobilerinize zaman ayırın. Kitap okumak, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da beğendiğiniz bir dostunuzla bir kafede bitkiurup sohbet etmek de size iyi gelecektir. Belirli aralıklarla dükkanında gezin, yürüyün ya da merdiven inip çıkın. Muhtemelse pak hava alın, hareket etkeniz kan dolaşımınızın da harekete geçmesine dayanakçı olacaktır.

Her yolu sınamanıza karşın stresiniz devam ediyorsa, daha yararlı olabileceğiniz ve kendinizi daha mutlu hissedebileceğiniz bir iş araştırabilirsiniz. Ancak işinizle alakalı ani bir karar vermekten sakınmalısınız. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, meselelerle başa çıkılamadığı vaziyetlerde bir uzman psikologdan ya da psikiyatristten takviye alınması gerektiğini vurguluyor.

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.