Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gebelik Bunalımı Bebeğe Hasar Veriyor!

01.05.2021
13
Gebelik Bunalımı Bebeğe Hasar Veriyor!

Bayanların gebelik yarıyılında ve doğum sonrasında yaşadıkları bunalım hormonel farklılık olarak düşünülüyor ve teşhis edilemiyor. Rehabilitasyon edilmediği takdirde anne ve bebekte ciddi sağlık meselelerine neden olan gebelik bunalımı mevzusunda tüm merak edilenleri Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlattı…

Bunalımın bayanları yaşamın belli bir yarıyılında etkileyen duygu vaziyet bozukluğu olduğunu belirten Dr. Mehmet Yavuz, bu sebeple bunalımın gebelik yarıyılındaki bayanları da etkilemesinin donakaltıcı olmadığını vurguladı. ‘’Gebelik sırasında geçirilen bunalım hormonel farklılık olarak düşünüldüğü için genellikle teşhis edilemiyor. Bu gidişat da anne ve bebeğin sıhhati açısından ehemmiyetli mahzurlar doğuruyor’’ diyen Dr. Yavuz, bunalımın gebelik sırasında da rehabilitasyon edilebilen bir rahatsızlık olduğunun altını çizdi.

Gebelik Bunalımı Nedir?

Gebelik bunalımı ya da öbür ismiyle ‘’antepartum bunalım’’, bayağı bunalım gibi bir duygu vaziyet bozukluğudur. Bu bozukluklar beyin kimyasındaki başkalaşımları kapsayan biyolojik rahatsızlıklardır. ‘’Gebelik sırasındaki hormon başkalaşımları beyindeki bunalım ve anksiyete ile dolaysız olarak bağlantısı bulunan kimyevi maddeleri etkileyebilir’’ diyen Dr. Yavuz, zorlu yaşam koşullarının başkalaşımları artırarak doğum evvelinde ya da sonrasında bunalıma neden olduğunu belirtti.

Gebelik Sırasında Yaşanan Bunalımın Belirtileri…

Bunalım geçiren bayanların 2 hafta boyunca veya daha uzun müddet yaşayabileceği belirtiler şunlardır;

* Kesintisiz yeis hali,

* Konsantre olma eforluğu,

* Çok az veya çok fazla geçime,

* Haz veren etkinliklere olan alakanın kaybolması,

* Doğacak çocuğun geleceği ile alakalı kötümser düşünceler,

* Doğacak çocuğuna bakamama kaygısı,

* Vefat, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin tekerrürü,

* Anksiyete, tedirginlik,

* Kabahatlilik veya kıymetsizlik duyguları,

* Yeme alışkanlıklarında metamorfozlar.

Bunlar Gebelik Bunalımını Tetikliyor!

Gebelik sırasında yaşanan bunalımı daha da artıran vaziyetleri Dr. Yavuz şöyle sıralıyor;

* İlişkilerde meseleler, konutluluğun geleceği ile alakalı endişeler,

* Doğacak çocuğun özürlü olabilme olasılığı,

* İstenmeyen gebelik vaziyetleri,

* Ailede veya bireyde bunalım geçmişi,

* Daha evvel yaşanan düşükler,

* Stresli yaşam şartları,

* Gebelikte karmaşıklıklar olması,

* Travmaya maruz kalmak.  

Gebelik Bunalımı Bebeğe Ciddi Hasarlar Veriyor!

Dr. Yavuz, rehabilitasyon edilmeyen bunalımın makûs beslenme, içki, sigara ve intihar teşebbüsü gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel meselelere neden olabilecek tutumlara yol açabileceğini belirtti. Depresif paydan bir kadının kendisine ve bebeğine bakmak için lüzumlu efor ve isteği bulamayacağını söyleyen Dr. Yavuz, rehabilitasyon edilmeyen bunalımın anne ve bebek açısından büyük mahzurları olduğunu vurguladı.

Doğum Sonrası Bunalımı Nedir?

Doğum sonrası yarıyılda yeni annelerin psikolojik bozukluklar yaşaması sık tesadüfülen bir gidişattır. Doğumun ardından birkaç gün devam eden analık üzüntüsünün bayağı olduğunu belirten Dr. Yavuz, bu vaziyetin rehabilitasyon gerektirmediğini söylüyor.

Yeni annelerin takribî onda biltihapta tesadüfülen doğum sonrası bunalımı ise kesinlikle rehabilitasyon edilmesi gereken bir rahatsızlık. Bu bunalımı etkileyen sebeplerin başında ise gebelik sırasındaki konutluluk gerilimi, istenmeyen vakalar, bebeğin prematüre olması, sezaryen doğum, bebeğin bilave edilenden güç doğması, biberonla beslenmesi, konutluluk dışı olması, ölü doğum ve bebeğin özürlü olması geliyor.

Annedeki bunalımın bebeği de negatif etkilediğini belirten Dr. Yavuz, bunalım yaşayan annelerin bebeğin suratına daha kısa süreli baktığına, mesullüklerinin zayıfladığına ve gereken şefkati göstermediklerine dikkat çekti.

Doğum Evveli ve Sonrası Bunalım Nasıl Rehabilitasyon Ediliyor?

Bunalımda olduğunu düşünen bayanların kesinlikle takviye alması ve belirtileri bir uzmanla paylaşması gerektiğini belirten Dr. Yavuz’un bunalım rehabilitasyonu için önerdiği usuller şöyle;

* Destek grupları,

* Özel psikbitkierapi,

* İlaç rehabilitasyonu,

* TMS rehabilitasyonu.

Belirtilerin ağır olması vaziyetinde uzmanın acilen ilaç rehabilitasyonuna başlamayı seçim edeceğini belirten Dr. Yavuz, hasta ve bebeği için en uygun rehabilitasyon usulüne hekimle karar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

En Emin Rehabilitasyon TMS Usulü…

Gebelik sırasında antidepresan kullanımının bebek için hasarlı olduğunu ve rehabilitasyonda kullanılacak ilacın çok dikkatli seçilmesi gerektiğini belirten Dr. Yavuz, doğum evveli ve sonrası bunalımı için en emin rehabilitasyonun TMS olduğunu vurguladı. İlaç kullanmak istemeyenler için seçim edilen TMS, anneye ve bebeğe hasar vermeden antidepresan tesir gösteren bir rehabilitasyon usulü. Anne adaylarının bunalımla yalnız başına gayret etmemesi gerektiğine dikkat toplayan Dr. Yavuz, bunalımda hem annenin hem de bebeğin rehabilitasyona gereksinim dinlediğini belirterek laflarını bitirdi.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.