Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gençlere Hiddetlerini Hakimiyet Etme Eğitimi

10.04.2021
9
Gençlere Hiddetlerini Hakimiyet Etme Eğitimi

Gençlerin yorucu eğitim yaşamı ve stresli çalışma şartları aileleriyle sık sık münazara yaşamalarına neden oluyor. Ebeveynlerin tenkitlerine karşı hiddetini hakimiyet edemeyen gençlerle, lafının dinlenmesi için baskı yapan aileler arasında büyük fikir ayrılıkları yaşanabiliyor. Şahsi Gelişim Uzmanı Oğuzhan Korkmaz ‘Tepkileri İzleme Uygulamaları’ ismini verdiği teknikle gençlerin ailelerine olan ani tepkilerini ortadan kaldırma usullerini anlatıyor…

“Farkındalık Uygulamaları” ismi altında uzman hekimler himayesinde hakikatleşen ve takribî beş seans süren bir eğitimin alt bvefatı olan Tepkileri İzleme Uygulamaları, gençlerin aileleri ile olan meseleleri ne boyutta olursa olsun talebelerin yalnızca kendi tepkilerine yoğunlaşmasını sağlıyor ve gençler hiddetlerini bu eğitimle hakimiyet edebiliyor.

İzleme usulleri de denilen bu uygulamalarla hiddet, tepkiler, kıskançlık ve hatta sevgi duyguları bile izlenilebiliyor. Talebelerle yapılan grup terapilerinde ailelerin ‘’Çocuğum artık bana bağırmıyor ve yanıt vermiyor’’ biçiminde pozitif tepkilerini dile getirdiklerini belirten Şahsi Gelişim Uzmanı Korkmaz, gençlerdeki ani parlamalar ve tepkilerin bu usulle hakimiyet altına alınabildiğini vurguladı.

Gençler bu uygulama sayesinde hiddet anında hakimiyetsiz olduklarını kavrıyorlar ve ailelerinin onlara yaptığı tenkit sona erene dek tepkisizce durabiliyorlar.

Hiddet, Pozitif Tepkilere Dönüşüyor…

Aileleri ile münazaraya başlayan gençler müzakerenin ilerlemesi ile tartışmaların başlayacağını evvelden hissediyor ve öğretilen uygulamalar ile kendilerine ailelerinin gözünden bakabiliyor. Bu uygulamada aileleriyle yaşadıkları en mutlu anları gözlerinde canlandıran gençler, aileleri tepki vermeye başladığında o anları düşünüp soğukkanlılaşıyor.

Gençler, farkındalık eğitimi ile ‘’Annem ve babam bu münazaradan dolayı benim üzüleceğimin farkında değil. Ama ben farkındayım ve onlara tepki vermemeliyim. Ailem beni üzeceğini bşehirse bunu bana yapmaz. Şu an onlara yanıt vermemeliyim’’ bilinciyle hareket ediyor.

Gençler Müzakerenin Bitmesini Sabırla Bekliyor…

Münazara boyunca ailelerine yanıt vermeyen talebelerin tepkisizce durup müzakerenin bitmesini bilave ettiğini belirten Şahsi Gelişim Uzmanı Oğuzhan Korkmaz, talebelerin ebeveynlerine yanıt vermeden durduklarında anne ve babalarının özür dileyip kendilerine sarıldığını söylüyor. Talebeler, ailelerine yanıt verdikleri gidişatta müzakerenin büyüyeceğinin bilincinde olduklarını ama sabırla ebeveynlerinin hiddetinin geçmesini bilave ettiklerini de sözlerine ilave ediyor.

Aileler ve Çiftler İçin Değişik Eğitimler…

Artık ailelerin de çocuklarına nasıl davranacakları mevzusunda bilinçlendiğini ve eğitimler aldığını belirten Şahsi Gelişim Uzmanı Korkmaz, özellikle yeni konutlu çiftlerin bu eğitimlere yoğun alaka gösterdiğini ve yakın zamanda bu eğitimi anlatan bir uygulama kitabını yayınlayacağını belirterek laflarını bitirdi.

Şahsi Gelişim Uzmanı

Oğuzhan Korkmaz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.