Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İç Kasveti En Çok Mükemmelliyetçileri Vuruyor

11.11.2021
19

Kararsız, tedirginlik, tereddütlük, mutsuzluk ve kimi zaman soluk alamama gibi bulgularla kendini gösteren iç kasveti, sanılanın aksine durup dururken ortaya çıkmıyor, îç kasvetinin herkeste görülebileceğini belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Özellikle evhamlı bir yapıya sahip olanların, ayrıntıcı ve saplantılı huyu olanların, mükemmeliyetçi yapıda olanların bu gidişatla daha kolay karşı kaldıklarını görüyoruz” dedi.

BOŞLUK HİSSİ YARATIYOR

İç kasvetinin bireyde boşluk hissi yarattığını söyleyen Karabulut, “Bu yarıyıllarda insanlar kayıp veya beceriksiz olan bir şey varmış gibi sezer ancak bunun ne olduğu da bütün olarak bilinmeyen. Bunun gerilimi yaşanır” dedi. İç kasveti uzadığında gerilim çoğaldığını ve günlük hayatı etkilemeye başladığını belirten Karabulut, “Bu gidişatlarda evhamdan, bunalımdan veya başkaca bir psikolojik gidişattan laf etmek uygun olabilir” diye konuştu.

BİR YAKININIZA ANLATIN

İç kasveti sezildiğinde bunun üzerine yoğunlaşmanın genelde işleri güçleştirdiğini söyleyen Karabulut, şunları kaydoldu: “Birey evvel bu iç kasvetini kendiliğindene belirlemeye çalışmalıdır. Daha sonra geriye dönük araştırma yapabilir; ‘hangi hadisenin üzerine bu kasvet büyüdü, en son kiminle ne konuştum, ne için kaygılandım?’ gibi. Özellikle beklenilmesi gereken gidişatlarda, o bekleme müddetini değişik bir iş ile geçirebiliyor olmak bu kasvetin eksilmesinde bereketli olacaktır. Muhtemelse bu kasveti bir yakınınızla paylaşmak, evhamınızı anlatmak iyi gelecektir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.