Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İntihar edicem diyenleri ciddiye alın

28.04.2021
17
İntihar edicem diyenleri ciddiye alın

Prof. Dr. Gizem, intihar görüşünün ciddiyetle ele alınması gerektiğini belirterek, anne babaların çocuklarında intihara meyil olduğunu fark ettikleri zaman hiç süre kaybetmeden bir uzmana müracaat etmesi gerektiğini bildirdi.

Bariz vücutsal ruhsal ve cemiyetsel büyümelerin görüldüğü çocukluktan yetişkinliğe geçiş yarıyılı olan ergenlik çağındaki gençlerin mutluluğu tutabilmek için değişik arayış ve temennilere girebildiğine dikkati sürükleyen Prof. Dr. Gizem, şöyle dedi:

”Günümüzde hayat standartları değişti. Kazanç seviyesindeki çoğalış sebebiyle eforu da arkasıydı. Buna bağlı olarak daha öncekinden senede bir veya iki kere alınabilen kıyafet veya oyuncaklara artık çocuklar ve gençler senenin her yarıyılında basitlikle erişebiliyor. Senede bir veya iki defa elbise satın alınabilirdi. Alındığında da çocuklar coşardı. İnsanların artık istedikleri mahsule basitçe erişebiliyor olması, o eşyaları; daha öncekinden alındığı zaman coşulan, mutlu olunan bir obje olmaktan çıkardı.”

Prof. Dr. Gizem, gençlerin mutluluğu tutabilmek için değişik arayış ve temennilere girebildiğini kaydolarak, gençlerin kimi zaman uyuşturucuya ve aykırı dost gruplarının içerisine dahil olduğunu, kimi zaman da günü birlik yaşantılarla mutlu olmaya çalıştığını bildirdi.

-”DEÄžİŞİMLER DİKKATE ALINMALIDIR”-

Prof. Dr. Gizem, gençlerin külfetli ruh halinin çoğu zaman bunalıma dönüşebildiğine de dikkati sürükleyerek, bu gidişatın erken yarıyıllarda tespit etilmesinin rehabilitasyonu basitleştirdiğini söyledi.

İnsanın duyguları ile yaşayan bir varlık olduğunu, bu sebeple de etraftan, hayattan ve hadiselerden tez etkilendiğini vurgulayan Prof. Dr. Gizem, şunları söyledi:

”Gençler etraflarındaki hadiselerden tez etkileniyor. Bu etkileşime bağlı olarak alana gelen külfetli ruh hali ile çocuklar ve gençler sık sık intihardan laf ediyorsa bu düşünce hafife alınmamalıdır. Çocuğunuzun sizinle bağlantıyı, dost etrafı değişmişse ve çocuk değişik gruplarla dostluk yapmaya başlamışsa, gece gözleri kızarmış bir biçimde konuta geliyorsa, daha çok para tüketiyorsa, en minik bir kasvet yaşaması halinde intihardan laf ediyorsa, bu başkalaşımlar dikkate alınmalıdır. Ebeveynler sık sık intihar etmekten laf eden çocukları ile yakından ilgilenmeli ve bu mevzuda profesyonel destek almalıdır. Anne babalara teklifimiz çocuklarına dostça yanaşmaları, çocuklarını suçlamadan ve yargılamadan bağlantı kurmalarıdır. Çocuk böylece ailesini dostu gibi görmeye başlar ve yaşadığı her kasveti büyük ebatlara erişmeden rahatlıkla ailesi ile paylaşır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.