Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İntiharlar Çoğalıyor ! İşte Sebepleri.

11.11.2021
25
İntiharlar Çoğalıyor ! İşte Sebepleri.

Tüm dünyada intiharlar çoğalıyor. Orta yaşlı kadın ve erkeklerin intihar oranlarında çoğalış görüldü. Neden mi? İşte cevabı.

A.B.D. de intihar oranları 1986-1999 seneleri arasında düşmüş olsa da, 1999-2005 seneleri arasında 40-64 yaşındaki beyaz kadınların intihar oranında senelik %3.9 luk bir çoğalış görüldü. Amerikalılar arasında intihar oranları hâlâ ürkütücü seviyelerde seyrediyor.

American Journal of Preventive Medicine da yer alan yeni bir çalışmaya göre, beyaz erkek ve kadınlarda intihar oranları %2 den %3 e çıkarken, Kızılderili ve Asyalılarda sabit kaldı, siyahlarda ise geriledi. Afrika orijinli Amerikalıların intihar oranlarında senelik %1 in üzerinde bir düşüş kollandı. 1999 dan evvel, orta yaşlı beyaz erkeklerin intihar etme ihtimali en düşüktü. 1999-2005 seneleri arasında, orta yaşlı beyaz erkeklerdeki intihar oranı 1999 da 7,916 dan 2005 de 10,535 e varan, %33 lük bir çoğalış gösterdi.

Çalışmayı yürüten, Baltimore, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health den Susan Baker ve dostları bu çoğalışın sebebinin bilinmediğini açıkladılar. Çalışmada beyaz, orta yaşlı erkekler yüksek intihar tehlikeyi altında görülüyor. Bu fenomen genellikle bir ekonomik kriz sırasında ortaya çıkıyor. İşsizlik oranlarındaki çoğalış ve ev alım eforundaki eksilme gibi, iki etmen faydalılık çağındaki erkeklerde tırmanışa geçen intihar oranlarında tesirli olabiliyor.

İntihar çok boyutlu ve kompleks bir mesele olduğu için, tek bir kaynağa izafe edilmesi efor. Rapor orta yaşlı bireylere müteveccih daha faal korunma yöntemlerini dikkat topluyor. Analistler intihar trendinin sebeplerini belirlemek emeliyle daha fazla çalışma yapılması mevzusunda çağrıda bulunuyorlar.

Başka çalışmalarda gençler arasında reel intihar oranının surat binde 4.49 vefat olduğunu görüldü. Bu oran hipbitkiezi intihar oranından surat binde 3.8 vefat anlamlı olarak daha yüksekti. 2004 de, intihar gençler arasında araç kazaları ve adam öldürmeden sonra önde gelen üçüncü vefat sebebiydi. İntihar oranlarında %18 lik bir çoğalış kollanan 2004 dışında, A.B.D. deki ergenlerin intihar oranları on yıldır düşüşe geçmiş vaziyette.

2004 deki çoğalış uzmanlar tarafından anormal olarak değerlendiriliyor. Büyük miktarda bu vaziyete ilaçların “Karakutu ihtarı” kapsamasını zorunlu kılan hükümet ihtarının sebep olduğu düşünülüyor. Antidepresanlara müteveccih karakutu black box ihtarında ilaçların gençlerde intihar fikirlerini arttırabileceği vurgulanmıştı. Analistler bu ihtarın hastaları ilaçlardan men etmiş olabileceğini varsayım ediyorlar.

2005 de, 10-64 yaşındaki şahıslarda intihar önde gelen dördüncü vefat sebebiydi.

İnternet sosyal ağları, antidepresan ilaç, içki ve madde kullanımı, şahıslar arası ya da ailevi problemler veya mental hastalık hikayesi, Irak ve Afganistan dan geri dönen asker oranındaki çoğalış, tanı almamış veya rehabilitasyon edilmemiş bunalım oranlarındaki çoğalış gibi etkenler, orta yaşlı erkeklerde intihar teşebbüsü veya intihar tehlikesindeki çoğalıştan mesul olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.