Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

IŞKOLİKLİK: ÇAĞDAŞ ÇAĞIN HASTALIĞI

04.05.2021
11
IŞKOLİKLİK: ÇAĞDAŞ ÇAĞIN HASTALIĞI

Geleceğin size neler getireceğinden evham dinliyor musunuz? Konuta döndükten sonra eşiniz ve çocuklarınızla sohbet etmeyip kafanızı gazetelere mi gömüyorsunuz?

Şayet bu suallerden birine dahi “evet” cevabı veriyorsanız siz bir “işkoliksiniz”… Uzmanlara göre bu “hastalığa” başka bir deyişle işkolikliğe daha çok erkeklerde tesadüfülüyor. Zira onlar yüzyıllardır, üstelik de neredeyse her cemiyette “konuta ekmek getiren şahıslar” olarak kabul ediliyorlar.

ZİHİNSEL İŞLER

İşkolikliğe tutulma tehlikesinin azami olduğu iş grubu, beyin eforu ve zeka kullanılarak yapılan işler. Zira fiziksel enerji tüketilerek yapılan işler, bedenin enerjisi tükendiğinde bitiyor. Öbür işler gibi çok da uzun sürmüyor. Uzmanlar, günümüz işkolikliğinin en çok yaşandığı tipik misali olarak bilgisayar programcılığını gösteriyor. Yeni çağın hastalığını inceleyen hekimlere göre işkolikliğin rehabilitasyonu muhtemel. Ancak şahıs kendini bir işkolik olarak kabul ederse rehabilitasyon bütün anlamıyla emeline ulaşıyor.

FAZLA ASAPLILIK

Doktorlar, bu tip bireylerde fazla asaplılık vaziyetinin dominant olduğunu söylüyor. Fazla asaplılığın yanı gizeme işkolikler görevlerini bir başkasına devretmeye ya da bir başkasından destek istemeye netlikle yaşanmıyorlar. Ancak kendileri yaparsa herşeyi hakimiyetleri altında yakalayabileceklerine inanıyorlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.