Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kafadan Alınan Darbeler Kişiliği Etkiliyor

28.04.2021
13
Kafadan Alınan Darbeler Kişiliği Etkiliyor

İngiliz bilim adamlarının araştırmaları, hafif de olsa kafadan alınan darbelerin çocukların kişiliğini etkilediğini ortaya koydu.

İngiltere nin Warwick Üniversitesi ne üye bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırmalar, kafadan alınan darbelerin uzun vadede çocuğun kişiliği değiştirebileceğine dikkati çekti.

Neticeleri The Journal of Neurology de yayımlanan araştırmaya katılan binlerce anne-baba, kafalarından darbe alan çocuklarının şahsiyetlerinde, duygusal tepkilerinde ve cemiyetsel tavırlarında alana gelen metamorfozu anlattı.

Anne-babalar, geçirdikleri kazanın ardından duygusal tepkilerinin, tutumlarının ve bilme kapasitelerinin yanı gizeme çocuklarının karakterlerinde de farklılıklar alana geldiğini bildirdi.

Pek çok çocuğun kafasından aldığı darbe ya da yaralanma neticesinde hayati riski atlatmasının ardından sağlık kurumundan çıktından sonra bir daha hiçbir biçimde takip edilmediğini belirten bilim adamları, geçen 6 sene süresince kafasından yaralanan 500 çocuğun gidişatları üzerinde analizlerde bulunulduğunu açıkladı.

Ailelerden çocuklarındaki metamorfozu anekdbitki etmelerini isteyen bilim adamları, neticede çok hafif bir yaralanmayla da sonuçlansa kafadan alınan darbenin, en azından karakter metamorfozuna yol açtığını tespit ettiler.

Bilim adamları, bu cins çocukların yüzde 43 şanın karakter, bilme kapasitesi ve duygusal tepkilerindeyse daha sonra ılımlı da olsa özürlü olarak belirlenmelerine yol kalemtıraş seviyede başkalaşım alana geldiğini bildirdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.