Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karneler Geliyor!

05.04.2021
16
Karneler Geliyor!

Psikolog İnci ÖZKORAY’ ın yarıyıl tatiline girecek olan çocukların ailelerini uyarıyor! arnelerin bazı çocuklara mutluluk getirdiğini, bazılarına da fobi ve kabahatlilik duygusu içerisinde gerilim yaşattığını belirten Uzman Psikolog İnci Özkoray; Kuşkusuz hiçbir çocuk cılız anekdbitki almak istemez, ancak ailesi ve hocayı ile irtibat bozukluğu yaşayan, tasasını anlatamayan çocuklar, iyi bilemiyor, derslerle başa çıkmada eforluk sürüklüyor diyor.

Karneler Gerçeğinde Sizin!

Psikolog İnci ÖZKORAY, ailelere soruyor:

– Çocuğunuzun hocaları ile yeterince temas kurdunuz mu?

– Kavrayamadığı ya da zorlandığı derslerde ona destek verebildiniz mi?

– Çocuğunuzun performansının yakın takipçisi oldunuz mu?

– Birlikte bildiniz mi?

Uzmanımız yukarıyadaki suallere yanıt veren ebeveynlerin, karnenin nasıl geleceğini evvelden bilmesi gerektiğini ve bir sürpriz ile karşılaşmayacaklarını söylüyor ve ilave ediyor;

-Diyelim ki hiçbir şeyi takip etme imkânınız yoktu ve birdenbire kırık anekdbitkilarla dolu sürpriz bir karne ile karşılaştınız. Karneyi gördüğünüz gün karne ve anekdbitkilar hakkında tepkisel konuşmayı ya da müzakereyi bırakınız! Çocuğunuz anekdbitkilarını evvel kendi içinde münazarasına, değerlendirmesine izin veriniz. Yarıyıl tatilinde yeterince zamanınız olacak. Sakin bir civarda çocuğunuzun başarısını gündeme getiriniz, sebeplerini tartışınız ve birlikte ikinci yarıyıl için yeni amaçlar belirleyiniz.

23 sene boyunca binlerce çocuğun başarıyı tutmasına takviye etmiş Psikolog İnci Özkoray; “Cezalandırma ve baskı bilme mbitkiivasyonunu düşürür!” dedikten sonra şu alaka çekici misalleri veriyor;

Albert Einstein

– Devamlı aldığı cezalar suratından 15 yaşında mektebini terk etmek zorunda kalmıştı. Ancak 1 sene aradan sonra İsviçre de lise diplomasını alabildi.

Ünlü Alman yazar Thomas Mann

– 1 sene sınıfta kaldı, hem de Almanca’dan!

Psikolog Özkoray, karne fobisini ünlülerin de yaşadığını, yakın alaka ve yoğun irtibat bilave eden çocukların, cezalandırma ve baskıyı hak etmediğini söylüyor;- Karne bir çocuğun hayat başarısının aynası değildir!

Psikolog

İNCİ ÖZKORAY

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.