Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

KORKULARI UNUTTURAN TEKNİK

11.10.2021
20
KORKULARI UNUTTURAN TEKNİK

Psikiyatr ve psikologların son zamanlarda aşırıca uyguladığı ilaç ve hipnoz kullanılmayan “EMDR Tekniği” sayesinde, çoğu insanın yaşantısını negatif etkileyen uçağa binememe, kapalı yerde kalamama, boğulma, kalabalıkta konuşamama gibi fobilerin bir kaç seansta giderilebildiği bildirildi.

Özellikle travma sonrası stres bozukluğunun iyileştirilme sürecindeki galibiyetiyle öğrenilen teknikte, beyindeki stres kaynağı düşüncelerin nötrleştirildiği belirtildi.

Uzmanlar, “Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yine Operasyona” olarak öğrenilen EMDR tekniğini, kolay ancak tesirli olması sebebiyle son zamanlarda sıkça kullandıklarını söyledi.

EMDR nin sağ-sol göz hareketleri, işitsel uyaranlar veya değme yolu ile yapılabildiğini belirten Öztanrıöver, teknik ile genellikle 6-8 seansta galibiyetli neticeler alınabildiğini kaydetti.

Kişideki acı dolu tecrübelerin beyinde görsel, işitsel, duygusal, düşünsel ve vücutsal temsillerle saklandığını anlatan Öztanrıöver, “İlgisiz bir vaziyet, hatırayı hafızaya çağırıp şiddetli bir tepkiye neden olabilir. Tümüyle hasarsız olan bu vaziyet ise birey için fobi dolu bir vefat kalım çabasına dönüşebilir” dedi

Psikiyatr Dr. Sümer Öztanrıöver

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.