Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kötümserlik Bir Hastalık mı

25.04.2021
9
Kötümserlik Bir Hastalık mı

Her şeyin en makûsunu mu düşünüyorsunuz? Belki de bunun kabahatlisi kabahatlisi beyninizdeki küçük bir bölgedir. İngiliz bilim adamları, beyinde habenula adı verilen ve bezelyeden daha küçük bir bölgenin “kötümser” karakter yapısının mesulü olabileceğini belirtti.

Uzmanlara göre habenula yanılgılardan ders almamızı sağlıyor ancak bu bölgenin fazla çalışması bireyi kötümser yapıyor. Araştırmayı yürüten takımın başındaki London College’dan Dr. Jonathan Roiser, “Habenula yalnızca bir şeyin makûs olup olmayacağını değil aynı zamanda ne sıklıkla makûs vakaların beklendiğini de ortaya koyuyor” dedi.

MUKAVEMETLİ BUNALIMA KARŞI TESİRLİ OLABİLİR UCL’den University College London bir takım 23 sıhhatli kadının beyinlerini görüntüledi ve bu esnada bayanlara gelişigüzel resimler gösterildi. Bazı resimlerde sol ele elektrik şok verildiği gösteriliyordu. Beyin MR’larında şok tesiri olan resimlerin habenula bölgesini harekete geçirdiği görülüyordu. Ayrıca bayanlar elektrik şok alacaklarını düşündüğünde bu yanıt daha da güçlü oldu.

Dr. Raiser bu neticelerin bunalım rehabilitasyonunda daha değişik bir usulün oluşmasına takviyeci olabileceğini özellikle de mukavemetli bunalıma karşı savaşta tesirli olabileceğini söylüyor.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.