Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kurban Kesiminin Çocuklar Üzerindeki Tesiri

27.04.2021
7
Kurban Kesiminin Çocuklar Üzerindeki Tesiri

Yanaşan Kurban Bayramı için alınan kurbanlıklar ile çocuklarınızın kurduğu duygusal bağa dikkat toplayan Reem Nöropsikiyatri Merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, dini vecibelerin yerine getirildiği sırada çocukların psikolojisinin de dikkate alınması gerektiğini dikkat topluyor.

Bayramlar çocuklar için ailedeki herkesin bir araya geldiği, hudutsuz şeker ve tatlının harcandığı, aile büyüklerinden alınan harçlıklarla mutlu olunan hoş günlerdir. Kurban bayramlarında ise kesilmek üzere alınan hayvanlar konuta geldiğinde çocuklar değişik bir sevinç yaşar. Sevimli koyunun birkaç gün sonra kesileceğini düşünmeyen, can verme ve öldürme bilincine sahip olmayan çocuklar için kurban kesimi son derece travmatik olabilir.  

Apartman önlerinde, konutların bahçelerinde cadde aralarında ve çocukların görebileceği yerlerde yapılan kurbanlık kesimlerinin çocukların psikolojisine hasar verdiğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz dini vecibelerin yerine getirilmesi sırasında çocuklarına karşı mesullüklerini de ilgisizlik etmemeleri gerektiği mevzusunda ebeveynleri uyarıyor.


“Çocuklarınızın sevimli arkadaşını kesmeyin”

Dr. Mehmet Yavuz, kurban kesimi sırasında çocukların negatif etkilenmesinin önüne geçmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar mevzusunda şu balakaları verdi;

 Kurban kesimi çocukları nasıl etkiliyor?

Soyut düşünme kavramına ulaşmayan çocuklar kurban kesimini dini bir misyon olarak değil, bir cinayet veya vahşet olarak algılayabilirler. 

Hayvanın gözlerinin ve ayaklarının bağlanarak naçar bırakılması, çocuklarda duygusal doğrultudan çöküntüye neden olabilir. Tersi bir tesir de yaratabilecek bu gidişat neticesinde çocuklarda saldırgan davranışlar uyanabilir ve bu gidişat çocukların başka hayvanlara hasar vermesine neden olabilir. Öldürme bilincine sahip olmayan bir çocuğun yanında ebeveynleri tarafından bir hayvanın kesilmesi veya kesilmesine izin edilmesi, çocuk tarafından hayvanların öldürülmesinin doğru bir tavır olarak idrak etmesine neden olabilir. Ayrıca bu gidişat çocuklarda et yememeye sebep olabilir. Kurban kesimine tanık olan çocukların uyku kumpasları bozulabilir, kâbuslar görebilir ve hayvanlara karşı görüşleri tamamen değişebilir. Çocuklara özellikle bayram haftası müddetince haber bültenleri de izletilmemelidir. 

Anne ve babalara önerileriniz nelerdir?

— Öncelikle İslami ananelerde yer alan ve ulusumuz tarafından da uygulanan kurban kanının çocuğun alnına sürülmesinden kati suretle sakınılmalıdır.

— Çocuklar kurban kesim yerlerinden uzak yakalanmalı, çocukların bulunduğu civarlarda kurban kesimi yapılmamalıdır. Kurbanlık hayvanlar ile çocuklar arasında duygusal bir bağ oluşmuş ise kurban kesiminden bırakılmalı veya gidişat çocuğun kavrayacağı bir biçimde açıklama edilmelidir.

— Çocukların kavramayacağı açıklamalardan sakınılmalıdır. Misalin; “Yenisini alırız”, “Bu dini bir misyon”, “Allah böyle istedi”,  “O seçilmiş bir hayvandı” gibi açıklamalar çocukların kavrayacağı şeyler değildir.

— Çocuklar tüm çabalara karşın kurban kesimine tanık olabilir ve ardından psikolojisi bozulabilir.  Şayet çocuk bugünden sonra et yemek istemezse, uyku kumpasında gözle görülür farklılıklar varsa, kabuslar görerek uyanıyorsa, koyun, kuzu, koç, inek, boğa gibi hayvanları gördüğü zaman korkuyorsa müddet kaybetmeden bir terapiste götürülmeli ve yaşadığı duygusal travma mevzusunda takviye alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.