Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

MAGNEZYUM NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

04.11.2021
20
MAGNEZYUM NEDİR? KİMLER NASIL KULLANMALIDIR?

Magnezyum bedende en çok bulunan dördüncü mineraldir ve hemen hemen her hücre ve uzuv tarafından kullanılır. Magnezyum özellikle kalp, adaleler ve böbrekler için ehemmiyetlidir. Magnezyum yetersizliği sizi metabolik işlev bozukluğu ve eksilmiş mitokondriyal işlev tehlikesine sokarak ciddi sağlık meselelerine yol açabilir. Magnezyum, prbitkiein birleşimi, kan basıncının tertip edilmesi, adale ve asap sistemlerinin banal çalışması, kan şekeri seviyelerinin hakimiyeti, kalsiyum ve pbitkiasyumun hücrelere taşınması ve öbürleri gibi bedendeki muhtelif biyolojik süreçlerden mesul olan üç surattan fazla enzim sisteminde bir kofaktördür.

Muhtelif hipbitkiezlere göre, insanların % 80 kadarı yemeklerinde yeterince magnezyum almıyor, takribî % 45’inde ise magnezyum yetersizliği bulunmaktadır. Magnezyum yetersizliği bitkinlik, bunalım, diabetes mellitus, hipertansiyon, uyku bozuklukları, tromboz, osteoporoz, diş çürüğü, kardiyovasküler hastalık vb. gibi vaziyetlere yol açabilir.

Magnezyum Yetersizliği Belirtileri Nelerdir?

– Tedirgin bacak belirtiyi,
– Saç dökülmesi
– Halsizlik, kronik bitkinlik ve gönülsüzlük
– İştahsızlık
– Kabızlık
– Migren hamleleri, baş dönmesi, soluk darlığı, göğüs ağrısı ya da bayılma
– Kalpte çarpıntı ve ritim bozukluğu
– Uykuya dalmada eforluk,
– Tırnakların uzamaması ve kırılması,
– Unutkanlık,
– Tansiyonda ani metamorfozlar,
– Fazla tuzlu besinler harcama isteği,
– Mide bulantısı,
– Bunalım,
– Asaplılık, gerginlik,
– El ayaklarda anlaşma,
– Kolesterol kıymetinde çoğalış,
– Kalsiyum yetersizliği,
– Böbrek taşı, idrar yollarında kum,
– Adet döneminde şiddetli ağrı ve kramplar

Magnezyum yetersizliği genel olarak herkeste değişik biçimde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte aynı belirtiler değişik insanlarda, değişik şiddetlerde hissedilebilecektir. Bununla birlikte bazı insanlarda çok ciddi semptomlarla ortaya çıkarken bazılarında daha hafif biçimlerde ortaya çıkabilmesi muhtemeldir. 

Bundan dolayı sene içinde kumpaslı bir biçimde magnezyum aldığınızdan emin olmalısınız. Bununla birlikte rastgele bir beceriksizliğin olması ya da lüzum durulması vaziyetinde ise lüzumlu olan besinler takviyeyi ile ya da yardımlar ile destekleyebilmek için desteklere başvurabilirsiniz.

Magnezyum Bakımından Zengin Yiyecekler

Magnezyum yetersizliği riskine karşı koymanın en iyi yolu, zengin besinleri alımınızı artırmaktır. Bu sayede sene içinde gereksiniminiz olan magnezyumu doğrudan besinlerden alarak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Bunlar arasında;

Yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, şalgam ve pancar üstleri, lahana, Pakçoy Bok Choy salatası ve marul

Brokoli

Brüksel lahanası

Kakao

Avokado

Tohumlar ve Kuruyemişler kabak, susam ve ayçiçeği çekirdeği, kaju fıstığı, badem ve Brezilya fıstığı

Yağlı balık somon ve uskumru

Muhtelif bitkilar ve baharatlar kişniş, yeşil soğan, kimyon tohumu, maydanoz, hardal tohumu, derebitkiu, fesleğen ve karanfil

Yukarıyada yer alan besinlere ek olarak, piyasada magnezyum kapsayan ve aynı zamanda bedendeki magnezyum seviyelerini artırmaya takviyeci olabilecek birçok besin dayanağı vardır.

Magnezyum desteklerinin yan tesirleri arasında;

İshal

Alerjik tepkinler ten döküntüsü, kaşıntı ve şişme

Mide rahatsızlığı

Baş dönmesi

Halsizlik

Soluk darlığı sayılabilir.

Magnezyum Yardımlarını Kimler Kullanılmamalı

İshal, böbrek hastalığı özellikle böbrek yetmezliği, ülseratif kolit için magnezyum dayanakları kullanılmamalıdır. Ayrıca bazı ilaçların antibiybitkiikler, digoksin, osteoporoz rehabilitasyonu için kullanılan ilaçlar vb. kullanılması vaziyetinde magnezyum yiyecek dayanakları kullanılamaz.

Magnezyum noksanlığını karşılama etmek için yalnızca perhiz yardımlarına güvenmemelisiniz. Bedendeki optimal magnezyum seviyelerini gözetmenin en iyi yolu sağlıklı, magnezyum açısından zengin besinler yemektir.

İdeal olarak, erkeklerin günde 400 ile 420 miligram ve bayanların 310 ile 320 miligram arasında magnezyum harcaması gerekir. Bunlar, magnezyum yetersizliği semptomlarını önlemeye takviyeci olacak en uygun ölçülerdir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.