Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Neler Yapmalı, Nelerden Sakınmalı?

17.06.2021
15
Neler Yapmalı, Nelerden Sakınmalı?

‘ERGEN’ Kızınız Erişkin Bir Kadın Gibi Davranırsa…

Sanal alemde ilgisizce resimlerini yayınlıyor, erişkin bir kadın gibi makyaj yapmadan caddeye çıkmıyor. Sahi 12 – 16 yaşındaki genç kızlar neden erişkin bir kadın gibi davranıyor? En ehemmiyetlisi de bu stil tavırlar sergileyen ergen kızlara bir anne olarak nasıl yanaşmak gerekiyor?

Fazla makyaj, daracık elbiseler… Çok değil bundan 10 sene evveline kadar belki kısa etek bile aileden izin almadan giyilemezken, günümüzdeki 12 – 16 yaşlarındaki ergenlerin sanki erişkin bir kadın gibi görünmeleri ve davranmaları aileleri korkuya düşürüyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Arzu Önal, bu stil tavırlar sergileyen ergen genç kızları ne cins riskler bilave ettiğini ve bunu önlemek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı.

Emel ‘POPÜLER’ Olmak!

Daha Öncekinden daha çok çalışkan talebeler popülerdi. Bugün ise popülerliği tutmak için geniş bir etrafa sahip olmak, moda ve teknolojiden kavramak gerekiyor. Bu sebeple ergenler popüler olmaları ve büyüdüklerini ispatlamaya çalışmaları için de yalnızca mektepte değil, sosyal yaşamlarında da bir şeyler yapma lüzumu seziyorlar. Onlar da akranlarına fark atmanın tek olmak yolunun, daha yetişkin görünmekten geçtiğini düşünüyorlar.

Karakter Bozukluğu Gelişebiliyor!

Ergenlerin dış görünümlerine bu kadar umursamaları değer yargılarının büyümesine imkân tanımayacağı için yüzeysel düşünce yapısı ortaya çıkıyor. Yüzeysellik ön tasarıya geçtikçe ileride çözümü en güç psikiyatrik vaziyetlerden bkocaman olan narsist karakter bozukluğu gibi bazı karakter bozukluklarının görülme tehlikeyi çoğalıyor. Zira ergen kızlar erişkin bir kadın gibi davranmaları sebebiyle özellikle erkekler tarafından dikkat topladıklarında kendilerinin ‘muhteşem’ olduklarına inanıyorlar. Erişkin yarıyılında da bu popülerliğin devam edeceğini düşünüyorlar. Misalin kendilerini muhteşem bkocaman olarak gördükleri için yeterli eğitimleri olmasa bile üst seviyede eğitim isteyen bir işe başvuruda bulunabiliyorlar. İşe alınmadıklarında da ‘Benim gibi bcerahati nasıl işe almazlar? diyerek karşı tarafı yargılama meylinde oluyorlar. Kendilerinin bırakılmaz bkocaman olduğuna inandıkları için de değişik bireylerden çok daha fazla ruhsal darbe alıyor, bunun neticesinde bunalımdan endişeye kadar muhtelif hastalıklara yakalanabiliyorlar.

Vaaz Vermeyin, Diyalog Kurun!

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr.Arzu Önal erişkin bir kadın gibi davranan ‘ergen’ kızınıza nasıl davranmanız gerektiğini şöyle sıralıyor:

Çocuğunuzun büyüdüğünü ispatlamaya çalışmasını güzel karşılayın, fakat hududun nerede başlayıp nerede bittiğini ona kesinlikle andırdırın. Zira kendi kararlarını verme hakları olsa da ‘ergen’ demek ‘minik bir yetişkin’ oldukları anlamına gelmiyor.

Her ailenin kültürel özellikleri ve yaşama bakışı farklı oluyor. Dolayısıyla ne zaman ‘kırmızı ışık’ yakmanız gerektiğine kendi değer yargılarınıza göre karar verin.

Çocuğunuzun sarih elbiselerle gezmesinden rahatsızlık dinlediğinizde ‘bir daha bunları giymeyeceksin’ biçiminde emir veya şiddet kapsayan tümceler kullanmayın. Zira ergenler emir kapsayan tümcelerden hiç beğenmez ve bütün aksini yapmaya çalışırlar. Bunun yerine ‘Bu makyaj sanki seni gereğinden fazla yaşlı gösteriyor. Natürel halinle sanki çok daha hoşsun, ne dersin?’ diyerek ılımlı bir biçimde yanaşın. Ona erken yaşlarda sürükleyiciliği kullanmanın bazı güzel olmayan neticeleri olabileceğini söyleyerek “sence ne gibi neticeleri olabilir?” biçiminde sualler yöneltip diyaloğu “vaaz” verme formatından çıkarın ve konuşmayı monolog değil, karşılıklı irtibatın olduğu diyalog haline getirin.

Tutumlarında Israr Ederse Ceza Uygulayın

Ailesi tavırlarına hudut koyduklarında ergenler genellikle ‘Ama şunun annesi babası izin veriyor. Sen niçin vermiyorsun?’ ya da ‘Şunun annesi kızına-oğluna dost gibi yanaşıyor, sen ise afaki yere kesintisiz yasaklar getiriyorsun’ biçiminde oluyor. Ve, ergen tutumlarında ısrar edebiliyor. Bu cins vaziyetlerde ona ayrıntılı cevap vermek yerine yalnızca ‘Bu hareket bizim ailemizin kaidelerine uymuyor. Çok istiyorsan sarih bir renk dudak boyası sürebilir.” biçiminde cevap verin.

Tutumlarında yeniden bir farklılık olmazsa, bu defa fazlaya kaçmadan ceza verilebilirsiniz. Ancak gerçeğinde ergenlerin bu stil ısrarlı yaklaşımlarını önlemenin yolu, çocukluk yarıyılında vereceğimiz eğitimden geçiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.