Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

OFKENİ DIŞA VUR, UZUN YAŞA

02.11.2021
18
OFKENİ DIŞA VUR, UZUN YAŞA

Amerika da yapılan bir araştırmada, hiddetini dışa vuran erkeklerin daha uzun yaşadığı, bu davranışların kalp krizi ve kroner hastalıklara tutulma tehlikesini eksilttiği bildirildi.

Harvard School of Public Health Sağlık Kurumu hekimlerinden Patricia Eng, yaptığı araştırmada, hiddetlerini dışa vuran erkeklerin kalp krizi tehlikesinin, hiddetlerini içine atanlara göre yarı yarıya eksildiğini tanımladı.

Belirtilerimiz şimdiye kadar hiddet ile kalp hastalıkları arasında var olduğu iddia edilen iletişime iyi bir misal teşkil ediyor diyen Eng, şunları söyledi:

Hiddetin sarihe vurulması kardiyovasküler hastalıklara karşı muhakkak bir zaman için koruma sağlayabiliyor. Yaşları 50 ila 85 arasında değişen 23 bin 522 erkekten hiddet vaziyetlerini ölçmek için bir anket doldurulması istendi. Yanıtlar arasında Başkalarıyla tartışmaktan beğenirim veya Kapı çarpma gibi eylemleri sık sık yaparım gibi yanıtları ayıklandı. Soruşturmanın 2 sene sonrasında anket yapılan erkekler arasında 328 kardiyovasküler hastalık olayı tespit edildi. Kardiyovasküler hastalığı olmayan sağlıklı erkekler arasındaki gözetici tesirin, erkeklerin hiddetlerini dışa vurma sıklığına bağlı olmadığı görüldü. Yeni kalp krizi geçirmiş erkekler arasında ise bu özelliğin tekerrür kalp krizinin tekrarlanmasında ehemmiyetli bir rol oynadığı tespit edildi. Araştırmada sosyal statünün ve yaşın hiddeti sarihe vurmada tesirli olduğu da tanımlandı”.

Sosyal statüsü yüksek olan erkekler, daha sağlıklı beslendikleri gibi pozisyonları sebebiyle hiddetlerini de daha rahat sarihe vurabiliyorlar. Eng ve dostlarının yaptığı bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü tarafından da desteklendi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.