Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

POZİTİF DÜŞÜNCE STRESİ ÖNLÜYOR

09.04.2021
14
POZİTİF DÜŞÜNCE STRESİ ÖNLÜYOR

Pozitif düşünce, stres, coşku, evham, kendine güvensizlik ve asaplılık gibi insan yaşamını etkileyen negatiflikleri ortadan kaldırıyor. Anormal beyin dalgalarını sıhhatli beyin dalgalarıyla değiştirme tekniği olarak öğrenilen Neurofeedback sistemi sayesinde, talebeler özellikle Haziran ayında yapılacak Talebe Seçme ve Yerleştirme İmtihanı evveli coşku ve stresle artık baş edebilecek.

Türkiye´de ilk kez Tanı Eğitim, İrtibat ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından uygulanan sistemle talebeler, galibiyetlerini frenleyen iç manileri tanıyarak onları ortadan kaldırabilecek, olumludüşünceyle bilgilerini en üst noktaya çıkararak galibiyete daha ivedi erişebilecek.

Neurofeedback uzmanı Kemal Pancar, yaptığı açıklamada, insan beyninin biyoelektriksel ve biyokimyasal bir yapıyla çalıştığını belirterek, beyin dalgalarının insan yaşantısına tesirleri hakkında bilgi verdi.

Pancar, beynin uyku anındaki dalga seviyesi olan delta dalgasının alt seviyeye çekilmesi gerektiğine işaret ederek, şuurun sarihliğini temsil eden delta dalgasının yüksek yakalanmasının bilginin ortaya çıkarılmasında ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Şimdiki zamanı kullanarak düşünceyi istenilen noktaya konsantre edebilmenin ehemmiyetine değinen Pancar, şunları söyledi: Ben muvaffak oluyorum, Ben kazanıyorum demek çok ehemmiyetli. Beynimize hangi komutu verirsek onu aynı biçimde geri alırız.

Olumsuz biçimde bir komut verdiğimiz zaman duygu, düşünce ve tutumlarımız çok alt seviyeye iner. Bedenimizdeki elektrik yapısı da olumsuza indiği için düşünce yapımız alt seviyede olur. Böylece galibiyet mbitkiivemizi de çok alta indirmiş oluruz.

´Ben muvaffak oluyorum´ deyip beyin eforumuzu belirli bir noktaya topladığımız an, yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Genellikle imtihananında heyecanlanmadan bu komutu beyinlerine veren şahıslar daha galibiyetli oluyorlar.

Doğru soluk almak çok ehemmiyetli

Neurofeedback Uzmanı Kemal Pancar, yanlış soluk alma sebebiyle beyine az oksijen gittiği için beynin bütün olarak kullanılmadığına dikkat toplayarak, doğru soluk almanın karından alınan soluk olduğunu söyledi.

Beynin glikozla beslendiğine işaret eden Pancar, şunları söyledi: Dolayısıyla beynin yakıtı da glikoz oluyor. Ancak, glikozu doğalşekerden almak gerekiyor. Talebelere kuru kayısı, incir, çekirdekli üzümü nasihat ediyoruz.

Öteki çikolata stili gıdalar bir anda kana karışır, süratli çıkar ve ivedi biçimde de alta iner. Bu, idmansız bir şahsı 100 metre koşturmaya eş. Başka Bir Deyişle talebeler imtihan vaktince gereksinimleri olan enerjiye çikolatayla kavuşamazlar.

İmtihana girecek talebelere bu bilgiler ışığında nasihatlerde bulunan Pancar, her şeyden evvel beyine doğru komut verilmesini istedi. Pancar, şöyle konuştu: İmtihana girecek bireyin kaygılanmaması gerek. Bunu, fikriden silmeli. Zira kaygı duygusu tam beyindeki biyokimyasal yapıyı değiştirir.

Bu biyokimyasal yapının değişmesi stres hormonunu aşırılaştırır. Stres hormonlarının aşırılaşması da öteki fiziksel hormonlarımızı negatif tesirler. Mide sızıları ve mide krampları ortaya çıkar. Talebe, ´Ben üniversite imtihanına giriyorum vebütün bilgiler beynimde´ diyerek beynine doğru komutu vermeli ve doğrunefes almalı.

Yaşamınızı pozitif güzergahta değiştirebilirsiniz

Tanı Eğitim, İrtibat ve Danışmanlık´da psikolojik danışmanlık yapan Hekim Işın Akı da sistemin nasıl işlediği hakkında bilgi verdi. Dr. Akı, Neurofeedback aleti aracılığıyla baş tenine ve kulak memelerine yerleştirilen elektrbitkilar kullanılarak beyin dalga frekanslarının ölçüldüğünü söyledi.

Daha sonra şahısla görüşerek hakikat sualin ne olduğunun tespit edildiğini anlatan Dr. Akı, bunun ardından çözüme müteveccih bir rehabilitasyon sürecinin geliştirildiğini kaydoldu.

Dr. Akı, düşünce gücüyle pozitif beyin dalgasının artırıldığını belirterek, sakin ve mutlu halin tüm beyin loblarını etkileyerek beyini en uygun bilme haline soktuğunu bildirdi. Dr. Akı, şunları kaydoldu:

Bir insan 14 yaşına kadar 48 bin tane negatif mesaj alır. Dolayısıyla öncelikle, bireyin temel meselesinin nereden kaynaklandığınıbulmak gerekiyor. Bazı insanlar ´Ben muvaffak olamıyorum´ veya ´ben talihsizim´ gibi inanışlara yönelmiştir. Bunun ortadan kaldırılması ehemmiyetli.

İnsan yaşamındaki değerlerin ehemmiyetine de işaret eden Dr. Akı, Misalin ders çalışan, imtihana girecek bir talebe için mutluluk değil, galibiyet ve cesaret birinci derecede değer olmalıdır diye konuştu. Dr. Akı, uygulamanın 1,5 saatlik seanslar halinde yapıldığını ve şahsa göre rehabilitasyonun 10 seansa kadar çıkabildiğini bildirdi.

Dr. Akı, bu usulden yalnızca imtihan stresi altındaki talebelerin değil, kilolarıyla başedemeyenlerin, iş bulamayanların, kaynanasıyla uyuşamayanların, aşk acısı sürükleyenlerin, maharetini geliştirmek isteyenlerin de faydalanabileceğini söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.