Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Saplantılar Kabusunuz Olmasın!

27.04.2021
26
Saplantılar Kabusunuz Olmasın!

‘’Ellerimi deviremeden duramam, elbiselerimi pak olduğuna inana kadar deviriyorum, bulaşık cihazı benden iyi arınamaz, kapı kollarını değemem, başkasının evinde tuvalete giremem’’ gibi saplantılarınız mı var? Dikkat, fazla paklik düşkünlüğü hastalık belirtisi… Ulus arasında paklik hastalığı olarak bilinen Obsesif Kompulsif şahsiyet bozukluğu hem bireyi hem de etrafındakiler hasta ediyor. Dr. Mehmet Yavuz, her 100 bireyden ikisinde görülen paklik hastalığı hakkında balakalar verdi.

Paklik Hastalığı Nedir?

“Paklik hastalığı olarak adlandırılan bu hastalık reelinde Obsesif Kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Saplantılı biçimde paklik tutkunluğu, her şeyin lekeli olduğu hissine inanma ve her şeyi kesintisiz devireme silme gibi eylemlerin kesintisiz yinelenmesi paklik hastalığı olarak adlandırılır. Bunun altında uyuyan sebep anksiyete bozukluğu, kuşkuculuk ve emin olamama hissi, takıntılı düşüncelerdir. Değişik tüm saplantılarda olduğu gibi aynı süreci izler. Birey bu bozuklukların anlam dışı olduğunu bildiği halde kendi davranışlarını yasaklayamaz. İstem dışı tutumlarını kesintisiz yineleyerek yasaklamaya çalışır. Takıntılı düşünceden kurtulmaya ve unutmaya çaba gösterir. Fakat başarılı olamaz. Misalin elini yıkadığı halde emin olamadığı için tekerrür yıkayabilir. Bu hastalık rehabilitasyon edilebilir bir hastalıktır. Fakat rehabilitasyon edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.”

Paklik Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

* Birey kesintisiz ellerini devirir,

* Konutu pakler,

* Konuta gelen bir konuğun ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir.

* Zamanın çoğunu paklik yaparak tüketir.

* Lekeli olduğunu düşündüğü her nesneyi devirir ve arınmadan kullanamaz.

Paklik Hastalığına Tesir Eden Etkenler Nelerdir?

“Reelinde saplantılara sebep olabilecek pek çok neden öne sürülmekteyse de kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Biyolojik, psikolojik, etrafsal etkenler neden olabilir. Ailesi çok kumpaslı ve titiz ya da fazla kaideci olan bir çocukta bu cins takıntılı düşünceler ve buna bağlı olarak takıntılı tavır biçimleri gelişebilir. Misalin annesi çok titiz olan bir çocuk ileride paklik hastalığına yakalanabilir. Aynı zamanda yakın bir yarıyılda yaşadığı acı bir vaka da saplantılara sebep verebilir. Misalin ölüm, iflas, boşanma gibi yaşanan güç süreçlerden sonra Obsesif Kompulsif düşünceler ve eylemler görülebilir.”

Saplantılı Şahsiyet Gidişatları Hayatı Nasıl Tesirler?

“Öncelikle şahsın sosyal ve iş yaşantısı bozulur. Fazla paklik isteğinden dolayı etrafındaki dostları evine gelmek istemeyebilir. Kendisini bu gidişat karşısında mutsuz sezer. Aynı zamanda bu stil hastalıklarda birey en çok kendisine hasar verir. Zamanın çoğunu pakliğe ayırdığı için zaman kaybı yaşar değişik yapması gereken hiçbir şeye konsantre olamaz. Gerek konut ve sosyal etrafıyla gerekse iş civarı ile ilişkileri bozulur. İş performansı ehemmiyetli derecede negatif etkilenir. Konutlu ise eşi ve çocuğu ile bağlantı bozukluğu yaşar. Kendisini paklik yaparak kesintisiz vurur, günün sonunda bitkin ve bitkin düşer. Bir yarıyıl sonra birey bedensel olarak da belirli rahatsızlıklara zemin hazırlamış olur. Misalin bel, adale eklem sızıları bu yarıyılda ortaya çıkabilir. Aynı biçimde zamanında rehabilitasyon olunmazsa bireyde bunalım gibi psikolojik birçok rahatsızlık da ortaya çıkabilir.”

Değişik Obsesisif Kompulsif Bozukluklar Nelerdir?

“Kesintisiz hakimiyet etme “ütünün makbuzunu sürüklemiş miydim, kapıyı kilitlemiş miydim, ocağı kapatmış mıydım” gibi sualler kesintisiz sorulur. Bireyde emin olamama gidişatı, simetrik olarak nesnelerin kumpaslı durmasını istemek, lüzum olur fikri ile eşya ve elbiseleri biriktirmek, günah işlemekten korkma gibi nitelendirilen birçok saplantılı tavır bozukluğu sıralanabilir.”

Obsesif-Kompulsif Şahsiyet ile Saplantılı Şahsiyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

“Cemiyet arasında Obsesif olarak adlandırılan her birey saplantılı şahsiyet bozukluğu yaşıyor olarak değerlendirilmez. Saplantılı şahsiyette birey yakalayıcı, titiz, garantici, denetleyici tutumlar gösterebilir fakat bu gidişattan şikâyetçi değildir. Bunu değişik bireylerden daha üstün bir özellik olarak adlandırabilir. Hatta bu şahıslar çalıştıkları iş yerlerinde sorgulayıcı özellikleri iyi olduğu için şef, müdür gibi konumlara getirilirler. Onlar tavırlarından şikâyet etmeyebilir fakat çevresindekiler bu özelliklerinden dolayı onlardan rahatsız olabilir.

Obsesif Kompulsif bozukluklarda ise bütün tersi bir gidişat mevzubahisidir. Birey kendisinde oluşan fazla kuşkuculuk ve takıntılı tavırlarından rahatsız ve mutsuzdur.”

Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

“ Bazı analistler bu hastalarda beynin ön kısmı olan frontal kortex ile içyapılardan beksil ganglionlar arasında bağlantı kopukluğu olduğunu ileri devam ettir. Rehabilitasyonda emel öncelikle var olan hastalığı rehabilitasyon etmek sonra da hastalığın yinelemesini önlemektir. Bu emelle üç rehabilitasyon usulü kullanılmaktadır. Seçici serbitkionin geri alım inhibitörleri kullanmak. Antidepresan ilaçlarBilişsel tavırcı terapi uygulamaları TMS Transkranial Manyetik Stimülasyon rehabilitasyonda kullanılabilir.

OKB’ de rehabilitasyon oldukça güç ve uzun solukludur. Genellikle ilaçlar oranla daha yüksek dozda ya da birkaç ilaç kombine biçiminde uygulanır. OKB, rehabilitasyonu güç olan bir süreçtir. Ancak yeniden de üstesinden gelinemeyecek bir hastalık değildir. Son zamanlarda ilaç rehabilitasyonu ile birlikte uygulanan, TMS rehabilitasyonunun oldukça tesirli olduğu görülmektedir. TMS, sağladığı manyetik vurular ile bir nevi resetleme yaparak, frontal korteks ile beksil ganglionlar arasında ki geçimsizliği ortadan kaldırabilir ve böylece çok tesirli ve sansasyonel neticeler verebilir.

Ayrıca, Obsesif Kompulsif bozukluklar endişe hastalığı olduğu için “Tavırcı Rehabilitasyon” olarak adlandırılan eğitimsel terapi usulleri fayda sağlayabilir. Hastanın lekeli olduğunu düşündüğü nesne ile temas etmesi sağlanır.

Obsesif Kompulsif bozukluklar inatçı hastalıklardır. Yenilemeler ve gerilemeler görülebilir. Terapi, ilaç rehabilitasyonu birlikte uygulandığında daha iyi neticeler verebilir. Ailenin tavır biçimi bu mevzuda çok ehemmiyetlidir. Aile saplantılarından dolayı bireyi yargılamamalı, bunun bir hastalık olduğunun bilincine vararak, bireyi en kısa zamanda rehabilitasyon ettirmelidir.”

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.