Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siberkondriasi: İnternet Çağının Hastalık Hastalığı

27.04.2021
14
Siberkondriasi: İnternet Çağının Hastalık Hastalığı

Günümüzde, AIDS ve strese bağlı asap rahatsızlıklarının ismi ön tasarıya çıkarken, Amerikalı uzmanlara göre çağımızın en süratli dağılan yeni hastalığı “siberkondriasi”.

Başka Bir Deyişle internet çağının hastalık hastalığı…

Harvard ve California Üniversitesi uzmanları, daha evvel “Tıp Talebesi Belirtiyi” olarak öğrenilen “siberkondriasi”nin, son senelerde giderek dağıldığına dikkat çekti. İlk defa 50 sene evvel keşfedilen belirti daha çok tıp fakültesine giren 1’nci sınıf talebelerinde görülüyor.

Bu yarıyılda talebeler o kadar çok hastalık biliyor ki, kendilerinin kesinlikle bu hastalıklardan birine tutulduğunu düşünüyor. Bu belirtiye yakalanlar, kolay bir başağrısını beyin urunun, minik bir sivilceyi ise ten illet hastalıkinin bulgusu olarak idrak ediyor.

Uzmanlara göre, son 5 senede bu talebelerin yerini, internete girerek kendi kendilerine teşhis koyan insanlar aldı. Her sene milyonlarca insan, muhtelif meselelerini internette inceleyerek çözmeye çalışıyor. Ufak bir kalp sızısını ya da bacak sızlamasını internette buldukları bilgilerle “illet hastalıke ya da kalp krizine” bağlıyor. Çoğunlukla, bu insanları hekimler dahi hafifletemiyor. Uzmanlar, insanlara her okuduklarına inanmamalarını ve hekimlerin nasihatleriyle hareket etmelerini öneriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.