Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şizofreninin gizemi

24.04.2021
27
Şizofreninin gizemi

Psikiyatristler, şimdiye kadar iki hastalığın her doğrultusuyla değişik olduğunu düşünüyordu.

Genetik unsurlar var

Bilim insanları, en yaygın us hastalıkları olan şizofreni ve manik depresifin arkasında uyuyan genetik yanılgılarda ehemmiyetli eşlik bulunduğunu keşfetti. İngiliz Independent gazetesinin haberinde, şizofreninin genetik esası mevzusunda üç ayrı beynelmilel araştırma çerçevesinde, takribî 15 bin hasta ve 50 bin ortamında sıhhatli bireyle alakalı incelemelerin araştırıldığı ve binlerce minik genetik değişinimin, hastalığın büyümesi ihtimalini artırdığının kollandığı belirtildi.

Etrafın tesiri var
Araştırmada, her bir genetik değişinimin, tek başına şizofreni büyümesi ihtimalini takribî yüzde 0.2, hep beraber ise en az üçte bir oranında çoğaldırdığı, bu vaziyetin yüzde 80 oranında kalıtsal olduğu, ancak yetiştirilme stili ve etrafın da hastalığın büyümesine tesirinin bulunduğu görüldü.

Üç beynelmilel araştırmanın en afallatıcı belirtisi ise şizofrenideki genetik varyasyonların özdeş dizisinin, aynı zamanda manik depresifle irtibatı oldu. Psikiyatristler, şimdiye kadar iki hastalığın her doğrultusuyla değişik olduğunu düşünüyordu.

Araştrma dönüm noktası oldu
Sonuçları Nature mecmuasında yayımlanan araştırmadan elde edilen belirtilerin, hem şizofreni hem de manik depresifin anlaşılmasında bir dönüm noktası olduğu ve bu hastalıkların önlenmesi veya rehabilitasyonuyla alakalı yeni usullere ışık yakalaması bekleniyor. Bilim insanları ayrıca, şizofreniyle irtibatlı bazı genetik varyasyonların, bağışıklık sistemini hakimiyet ettiği öğrenilen genom bölgesi içinde alana geliyor göründüğünü, bunun, gribal enfeksiyonların yaygın olduğu kış ve bahar aylarında doğan ve annesi hamileyken grip olan bebeklerde, ileride şizofreni büyüme ihtimalinin azıcık daha fazla olmasının açıklanmasına dayanakçı olabileceğini söylediler.

Araştırmada, şizofreni ile beyinde asap hücrelerinin gelişmesiyle irtibatlı muhakkak başlı genlerdeki Deoksirübo Nükleik Asit varyasyonları ve beynin bir kısmından değişiğine sinyallerin taşınmasına dayanak eden haberci bir prbitkiein molekülünün imali arasında iletişimlerin de keşfedildiği kaydolundu.

Her 100 bireyden birinde hayatın bir yarıyılında görülen kronik bir us hastalığı olan şizofreni, genellikle ergenliğin son yarıyılıyla erişkinliğin ilk yarıyılında ortaya çıkıyor. Hasta, sanrılar ve hayaller görüyor. Sesler de dinleyen hastalar, başka insanların onları hakimiyet ettiğine ve zekalarını okuduklarına inanıyor.

Hastanın enerji, etkinlik seviyeleri ve günlük işleri yürütme yetisinde olağandışı geçişlerin yaşandığı manik depresif de şizofreni gibi sıklıkla ergenliğin son yarıyılıyla erişkinliğin ilk yarıyılında beliriyor. Bu iniş çıkışlar, hastanın ilişkilerini yaralıyor, mektep ve işte galibiyetsizliğe uğramasına neden oluyor ve hatta bireyin intihar etmesine yol açabiliyor. Bazı gidişatlarda manik depresif hastası sanrılar ve hayaller görüyor, kendisinin ünlü veya zengin biri olduğuna inanabiliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.