Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sonbahar Bunalımına Dikkat

14.10.2021
15
Sonbahar Bunalımına Dikkat

Güneşin giderek tesirini kaybettiği sonbahar aylarında günlerin kısalması ve yaz tatilinin sona ermesiyle beraber bazı ruhsal problemler ortaya çıkabiliyor. Özellikle sonbahar yarıyılında nükseden ve yevmiye hayatı negatif etkileyen bunalımın belirtileri ve rehabilitasyon yöntemlerini Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor…

Soğuk kış günlerinin habercisi olan sonbahar, yaz aylarının sıcak ve aydınlık günlerini aratıyor. Bu vaziyet de yaz aylarını sarih havada geçirenleri kötümserliğe çekiyor. Sonbaharda eksilen güneş ışınları mutluluk hormonu seratonin salgılamasının eksilmesine, beyin kimyasının değişmesine ve bunların neticesinde bunalıma neden olabiliyor. Aynı mevsimsu baskın bunalımın kış aylarında da görüldüğünü belirten Dr. Mehmet Yavuz, yaz mevsiminin hemen ardından geldiği için sonbahar bunalımına daha sık tesadüfüldüğünü vurguluyor.

Bunalımın Belirtileri Nelerdir?

En az iki hafta boyunca bu şikayetlerden beşini yaşıyorsanız bunalımda olabilirsiniz;

* Kendini trajik ve boş sezme,

* Alakanın eksilmesi ve zevk alamama,

* Sebepsiz kilo alma veya kaybetme,

* Uykusuzluk veya fazla geçime,

* Fazla hareketlilik veya üşengeçlik,

* Devamlı, sebepsiz bitkinlik ve enerji kaybı,

* Bedelsizlik ve kabahatlilik duygusu,

* Düşünme, konsantre olma yetisinin eksilmesi,

* Vefat ve intihar fikri.

Sonbahar Bunalımı Bayanları Vuruyor!

Depresif duygu vaziyeti, endişe ve kaygı bayanlarda daha sık görüldüğünden sonbahar bunalımı da genellikle bayanları tesirler. Özellikle daha evvel bunalım konmuş bireylerde bu yarıyılda bunalımın yineleme olasılığı çoğalır. Özellikle kötümser, kaygılı, özgüveni düşük şahıslar bu yarıyılda daha fazla tehlike altındadır.

Bunalımı Önlemek Olası mı?

Mevsim farklılığı ile ortaya çıkan bunalıma karşı Dr. Yavuz bu tekliflerde bulundu;

* Gün ışığından olası olduğunca yararlanın. Bulutlu günlerde bile sabah veya öğle arasında zamanınızı 20-30 dakika dışarıda geçirin.

* Spor yapın. Günde 30 dakikalık faal, tempolu bir yürüyüş yeterli olabilir.

* Sıhhatli beslenin. İştahınız arkasıysa da karbonhidrat ve basit şekerlere fazla yüklenmeyin ve bol bol su için.

* Çok yatmayın. Güç de olsa sabah yataktan erken kalkmaya çalışın.

* Yeni maksatlar, yeni tasarılar belirleyin.

* İşyerindeki gönülsüzlüğü eksiltmek için sık ve kısa molalar verin.

* Sosyal hayatınızı sevinç alabileceğiniz etkinliklere göre yine planlayın.

En Tesirli Yöntem TMS Rehabilitasyonu…

Son derece sarih belirtileri sebebiyle basitçe teşhis edilebilen bunalımın rehabilitasyonunda ilaç ve psikbitkierapi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca TMS rehabilitasyonu, bunalım mevzusunda ehemmiyetli bir yöntemdir. Dr. Yavuz, manyetik simülasyon rehabilitasyonuyla ilaçlara yanıt vermeyen ya da bütün düzelmeyen hastalarda beyne şok manyetik ihtarlar yollayarak, beynin hasta olmadan evvelki sağlam gidişatına dönmesini kastettiklerini dile getirdi. TMS rehabilitasyonu özellikle hamile ya da emzirme yarıyılında olan veya ilaç kullanması mahzurlu hastalarda seçim edilen bir yöntem.

Hastalığın şiddetine, şahsın yaş, cinsiyet ve kilosuna göre var olan ilaçlar ve öteki rehabilitasyon alternatifleriyle başarılı neticeler elde edildiğini belirten Dr. Yavuz, bunalım belirtileri yaşayan şahsın kesinlikle bir psikiyatri uzmanına başvurması gerektiğini vurguladı.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.