Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güzde Bunalıma Girmeyin

10.04.2021
12
Güzde Bunalıma Girmeyin

Gecelerin uzun, gündüzlerin kısa olması insanların moralini bozuyor. Bayanlar erkeklere oranla 4 kat daha fazla mevsimsel depreyon yaşıyor. Güneş ışınlarının insanlar üzerinde ruhsal ve fiziksel açıdan oldukça bereketli olduğu, bu surattan güz mevsiminde bir hayli insanın bunalım riskiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

İnsanların genellikle güz aylarında enerjisinin tükendiğini sezdiğini, kendine olan güven duygusunun eksildiğini, fiziksel ve ruhsal açıdan çöküntü yaşadığı görüşüye kapıldığı belirten uzmanlar, “Yapılan araştırmalar değişik kentlerde, değişik abuhavalarda yaşayan milyonlarca insanın mevsimsel bunalım geçirdiğini gösteriyor. Yaz ayları hepimize tatil keyfini, güneşli günlerin varlığını andırdırır ve ilkbahar aylarında yazın gelmesini dört gözle bekleriz.

Tartışmasız güneş ışınları insanlar üzerinde fiziksel ve ruhsal açıdan oldukça bereketli. İnsanların yaz aylarındaki hadiselere yaklaşımı, kendine dinlediği güven hissi, meseleleri çözmedeki rahatlığı, değişik yerlerde dolaşmak isteği, ve az uyku yatması; güz ve kış aylarında kendini yağmurlu ve güneşsiz günlerle başlayan mutsuzluk hissi, iç kasveti, bitkinlik hissi bir müddet sonra uyku hali ve yorgunluğa dönüşüyor” diye konuştular. Mevsimsel bunalımın reelinde bu sırf insanlara özgü bir hadise değil tabiattaki tüm canlıların kendini yeni mevsime hazırlarken geçirdiği bir serinkanlılık yarıyılı olduğunu anlatan uzmanlar, “Her canlının yaşadığı bu fiziksel ve ruhsal metamorfozu bazı hayvanlar kış uykusuna uyuyarak sona erdiriyor. Bunun nedeni bilim adamlarına göre çok sarih. Mevsimsel duygulanım bozukluğunun nedeni güneş ışığının ehemmiyetli miktarda eksilmesidir. Bu hastalığın varlığını ilk kere 15 sene evvel Norman Rosenthal tarafını incelendi ve açıklandı” biçiminde konuştular. Bayanların mevsimsel bunalıma, erkeklerden 4 kat daha fazla girdiğini ve ekvatordan uzaklaştıkça da semptomların çoğaldığını ifade eden uzmanlar, şunları söyledi: “Havaların ferahlamaya başlaması ile güneş ışınlarının giderek tesirinin eksilmesi anksiyete, bunalım, panik hücum gibi ruhsal problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Açıklaması ise oldukça kolay. Beynimizde bulunan fındık büyüklüğündeki epifiz bezi melatonin hormonu üretmekle görevlidir. Karanlık civarlarda bu bez hormon yapımını artırır. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve yorgun yapan; ruh halini dingilleştiren başka bir deyişle ruhun soluk almasını sağlayan natürel bir serinkanlılaştırıcıdır. Karanlıkta uykuya dalmamızın daha kolay oluşu bunun bir göstergesidir. Karanlıkta yapımı artan melatoninin bedenimiz üzerindeki en ehemmiyetli tesiri canımızın kesintisiz tatlı besinler istemesi yada fazla yemek yeme isteği. Kış aylarında belki de kilo almamızın sebeplerinden biri bu olabilir. Gözün ağ katmanından epifiz bezine iletilen ışık ise melatoninin üretilmesini eksiltiyor. Bu hadise melatonin ölçüsünü eksilttiği için çoğalışının aksine bulgular başlıyor. Birey coşup, faalleşiyor. Kış aylarında güneş ışığının eksilmesi, gecelerin uzun, gündüzlerin kısa olması ve natürel olarak melatoninin çok üretilmesi mevsimsel duygulanım bozukluğuna yol açıyor”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.