Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

STRES HASTA EDER

15.06.2021
16
STRES HASTA EDER

Sidneyde bulunan Garvan Enstitüsü analistleri, stresli yarıyıllarda bedende Nöropeptit Y NPY isimli hormonun salgılandığını, bunun bağışıklık sistemini etkileyerek insanları hasta ettiğini kanıtladı.

Araştırmacılardan Fabienne Mackay, bugüne dek beyin ile bağışıklık sistemi arasında ilişki olduğu yolunda dolaylı ispatların olduğunu, artık böyle bir ilişkinin kesin olarak ispatlandığını söyledi. Mackay, araştırmanın yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Stresli yarıyıllarda, asaplar çok sayıda NPY salgılar. Kanda dolaşmaya başlayan bu hormonlar bağışıklık sistemi hücrelerini maniler” dedi.

Herbert Herzog da, Nöropeptit Y’nin tansiyon ve kalp ritmini negatif yönde etkilediğinin aşinasını, ancak bu hormonun bağışıklık sistemine tesiri olduğunun tanımlanmasından sonra bazı hastalıklarla çabada yeni ufuklar açılacağını kaydetti. Herzog, “Stres, nezle veya grip olduğunuzda ya da illet hastalık gibi daha ciddi vaziyetlerde sizin çok daha dayanıksız olmanıza neden olur” diye konuştu.

“Journal of Experimental Medicine” isimli mecmuada yayımlanan araştırmada bilimadamları, stresin, romatoid artrit, Crohn ve şeker hastalıklarıyla da irtibatı olduğunu vurguladılar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.