Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

STRESİN BEDENDEKİ TESİRLERİ

04.11.2021
24
STRESİN BEDENDEKİ TESİRLERİ

Çağın hastalığı stres, her türlü hastalığa zemin hazırlıyor. Bilim adamları stres altındaki bedende neler yaşandığını şöyle açıklıyor:

1-Asap sistemi: Beden, bir anda tam enerji kaynaklarını bu dış tehditle gayret etmeye yönlendirir. “Savaş ya da kaç” tepkisi olarak adlandırılan bu vaziyette sempatik asap sistemi, böbreküstü bezlerine “Adrenalin ve kortizol salgıla” yönergeyi verir. Bu hormonlar kalp atışlarını süratlendirirken, tansiyon ve kandaki şeker oranı da yükseltir. Tehdit geçince ise beden balansı tekerrür sağlanır.

2-Adale ve iskelet sistemi: Adaleler gerilip katılaşır. Bu vaziyetin uzun sürmesi baş sızısına zemin hazırlayabileceği gibi adale ve iskelet sisteminde muhtelif rahatsızlıklara yol açabilir.

3-Solunum sistemi: Stresli gidişatlarda daha sık aralıklarla ve daha güç soluk alınır. Bu da kimi insanlarda panik saldırıları tetikleyebilir.

4-Kalp-damar sistemi: Trafik sıkıştığında yaşanan cinsten geçici akut stres, kalp atışlarını süratlendirir ve kalp adalelerinin büzülmesine yol açar. Daha büyük adalelere kan taşıyan damarlardaki kan seyrelir ve bedenin bu bölgelerine daha fazla kan pompalanmasına neden olur. Sık yinelenen akut stres, kalp damarlarında iltihaplanmalara ve dolayısıyla kalp krizlerine neden olabilir.

5-Endokrin iç salgı sistemi: Beynin yolladığı sinyaller yönünde böbreküstü bezleri “kortizol” ve “epenifrin” salgılar. Her ikisi de “stres hormonu” olarak belirlenmektedir. Bu iki hormon salgılandığında, karaciğer de glikoz salgısını artırır. Hakikatinde bu, bedenin korunma usulüdür ve stresli gidişatlarda “savaş ya da kaç” taktiğini uygulamak için gereken enerjiyi sağlar.

6-Mide – bağırsak sistemi: Her zamankinden daha az ya da daha çok yenir. Daha fazla yemeniz, içki ya da sigara tüketimini artırmanız vaziyetinde reflü ya da kalp yanması gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Stres ayrıca, yemekteki besleyici maddelerin sıradan emilim biçimini ya da besinin bedendeki dolaşım süratini değiştirerek sindirim sisteminizi de vurabilir. Bunun neticesinde kabızlık ya da ishal ortaya çıkar.

7-Faize sistemi: Kronik stres, sperm ve testosteron seviyesini eksiltebilir, iktidarsızlık yaratabilir. Bayanlarda adet kumpası bozulur, kimi zaman tamamen kesilir ya da sancılı adetler başlar. Stres cinsel isteği de eksiltebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.