Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

STRESTEN KURTULMANIN EN KOLAY YOLLARI

05.05.2021
5
STRESTEN KURTULMANIN EN KOLAY YOLLARI

Güney Carolina Psikbitkierapi ve Hipnbitkierapi Muayenehaneyi Başkanı Dr. Güngör Özbek, psikolojik hastalıkların tamamının, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60 ının stres kaynaklı olduğunu söyledi ve stresten kurtulmanın pratik yollarını açıkladı.

Dr. Özbek, “Fazla sabırsızlık, diş ve yumrukları sıkma, karşıdakine devamlı ters yanıtlar verme, başkalarına tez kızma ve onları dinlememe, aniden kızıp sövme, yerinde duramama, çok konuşma gidişatlarında, fazla stres altındayız demektir. Psikolojik hastalıkların tamamı, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60 ı stres kaynaklıdır” dedi.

Stres kaynakları

Çalışma yaşamı, konutlulukta ve şahsi ilişkilerde yaşanan meseleler, zaman baskısı altında boğulma ve kendisini beceriksiz bulmanın stres yaratacak “iç çatışmalara” neden olabiliyor.

Stres atma usulleri

Dr. Özbek, stresi atmanın en hoş yolunun, “saatte 6 km süratle yürümek” olduğunu bildirerek, “Beyin, yürüyüş sırasında endorfin salgısını üreterek, bedeni dinlendiriyor” dedi. Bir öbür stres atma usulünün de “pozitif düşünmeyi bilmek” olduğunu bildiren Dr. Güngör Özbek, olumsuz düşüncenin beyini negatif istikamette etkileyerek stres yarattığını söyledi.

Yoga, meditasyon, hipnoz ve hafifleme gibi teknikler de stres atma usullerinin başında geliyor. Tabiat koşulları ve ekonomik şartların ağırlaşmasına paralel olarak stresin de çoğaldığına dikkati sürükleyen Özbek, yeniden Amerika da yapılan bir araştırmanın, hekime gidenlerde meselelerinin yüzde 90 ının strese bağlı olarak büyüdüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.