Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tikler Ve Rehabilitasyonu

04.05.2021
10
Tikler Ve Rehabilitasyonu

“Tik” istemsiz, emin bir stilde,süratli ve yineleyici hareket ya da ses çıkarma vaziyetidir. Süresi genellikle 1 saniyeyi geçmemektedir. Bu vaziyete direnç şovlamaz gibi sezilir. Tik tutumunun bedende görülen yeri kaş, göz, omuzda oluşması gibi , sıklığı ve zorlayıcılığı, muhtelif zamanlarda değişebildiği gibi, topluluk içinde olma ya da tek başına bulunmaya göre değişebilmektedir.

Tikler tek bir bölgede veya birden fazla bölgede ya da uzuvda sezilebilir. Tik tutumunun yapılması ile beraber geçici bir hafifleme elde edilir.

Tik tutumlarını çoğaldıran faktörler:

Yoğun stres gidişatları, endişe seviyesinin çoğaldığı haller, yorgun düşmek, can kasveti sezmek, birey için ehemmiyetli bir hadiseye katılmak , başkaları önünde etkin bir eylemde bulunmak laf almak, bir buluşmaya katılmak gibi gidişatlarında çoğalış gösterebilmektedir. İçki alımı, şahsı sevinçle oyalayabilen bir etkinlik kitap okumak, tv. izlemek gibi dinlenme esnasında azalabilmektedir.

Tik bozukluğuna yol açabilen öteki vaziyetler:

Tik bozukluğuna neden olan kalıtsal hastalıklar arasında Tourette belirtiyi, Huntington hastalığı, torsiyon distonisi, ve nöroakantozis sayılabilir. Ayrıca ensefalit, Sydenham koresi, ilerleyici bir hastalık olan Creutzfeldt-Jacob belirtiyi de tik nedenleri arasındadır.

Epilepsi epilepsi hastalığı rehabilitasyonunda kullanılan ilaçlar, L-dopa, bazı stimulan ilaçlar da bu cins bir vaziyete yol açabilirler. Karbon monoksit zehirlenmeleri, kafa travmaları, bazı kromozom bozuklukları, zekâ geriliği de tik tutumlarını oluşturabilir.

Tik bozukluğunun başlangıç ve ilerleyen yarıyıl özellikleri:

Yapılan araştırmalara göre, cemiyette bin bireyde 2-6 arasında görülmektedir. Erkeklerde bayanlara göre 3 kat daha fazla görülmektedir. Genellikle 7 yaş etrafında başlamaktadır. İlk oluşan tik genellikle göz kırpmadır. Onu izleyerek kol ve bacakta yerleşik tikler ,daha seyrek de sese dayalı tikler başlangıç tikleri olmaktadır. Küfür etme biçimindeki tikler koprolali de daha ender başlangıç yakınmasıdır. Başlangıçta % 2-3 oranında görülen koprolali ilerleyen yarıyıllarda % 2-30?lara dek çıkabilmektedir.

Tik bozukluğu bireylerin takribî % 40 kadarında ergenliğin başlangıç aşamalarında tamamen düzelmektedir. % 30 kadar hastada bir ölçü düzelme ile gevşemiş olarak devam eder. Geri kalan % 30 kadar hasta yetişkinlik yaşamında da tik bozukluğu bulgularını göstermektedir.

Tik bozukluğu obsesif kompulsif bozukluk ile sıklıkla bir arada görülebilmektedir. Sıklıkla hakimiyet etmeye,saymaya ve tertip etme ve eşleştirmeye müteveccih tavırlar şeklindedir.

Hastalığa neden olan geni tespit etme çalışmaları devam ettir. Bu rahatsızlığı olan bireylerin bazı beyin bölgelerinde metabolizma sürati çoğalmış, bazı bölgelerde ise eksilmiş bulunmuştur.

Tedavi:

İlaç rehabilitasyonları yanında terapi ile zafer sağlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.