Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

01.04.2021
20
Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

İnsanlar yarıyıl yarıyıl hayatlarında farklılık yapmak ya da yaşadıkları negatifliklerden kurtulmak için yeni kararlar alırlar. Uslarda yeni beklentiler, yeni umutlar, yeni maksatlar belirlemeye başlar.

Monbitkionlaşan hayatı daha renkli hale getirerek, yaşanan tüm negatiflikleri geride bırakmak, hayata pak bir sayfa açarak yeni başlangıçlar yapmak ne kadar olasıdır?

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, yanıtlıyor;

Yeni kararlar alıp bu kararları uygulamaya geçirmek için belirli tarihlere lüzumumuz yoktur. Önümüze belirli tarihler koymak hareketlerimizi sınırlayabileceği gibi, bu tarihlerde kararları uygulamaya geçirememek de tekerrür strese girmeye neden olacaktır. Perhize girmek için kesinlikle pazartesi gününü bilave etmeye gerek olmadığı gibi, hayatımızda farklılıklar yapmak için de zamanı çok fazla ertelememek gerekir.

Hayatınızı endekslemeyin

Birey olarak yaşadığımız her anın farkında olmamız lüzumludur, zaman hepimiz için çok bedellidir ve geçen zamanın tekerrürü yoktur, kararlarınızı uygulamaya geçirmek için daha fazla zaman kaybetmemek gerekir. Ancak erişilemeyecek beklentiler içinde olmak şahısları hayal kırıklığına uğratabilir. Geçmişi silmek yerine yaşanılan şartları iyileştirmek ismine kararlar alınmalıdır.

Tekdüzelikten Kurtulun

Yaşantınız, tekdüze ve sıkıcı geçiyor olabilir ancak daha etkin ve cümbüşlü bir yaşam stiline geçiş yapmak istiyorsanız, yeniliklere sarih olmanız gerekir. Sizi mutsuz eden bir işte çalışıyorsanız ve günün çoğunu dükkanında geçiriyorsanız, işinizi değiştirmeniz kaçınılmaz. Unutmayın ki sizi tatmin edecek bir işte hem daha başarılı hem de daha mutlu bir hayat sizin olabilir.

Sevdiklerinize Daha Çok Müddet Ayırın

Ailenize daha çok müddet ayırın. Her yeni başlangıçta, her makûs günde, mutlulukta, coşkuda onların sizin yanınızda olduğunu unutmayın… Dostlarınızla görüşün ve sosyal civarlarda daha sık paylaşımlarda bulunun, arkadaşlarınızla müddet geçirirken nasıl neşe aldığınızı düşünün.

Sporla Barışık Olun

Spora başlamak hayatınızda iyi bir yenilik olacaktır. Spor sayesinde disiplinli bir hayata ve sıhhatli bir bedene sahip olabilirsiniz. Spor sizin stres ve kasvetten uzaklaşıp kendinizi daha akılda sezmenizi sağlar. Ayrıca sağılıklı ve hoş bir bedene sahip olmak size daha mutlu edecektir. Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa bile iş çıkışı yapacağınız yürüyüşler size şehir hayatının karmaşasından kısa bir zaman da olsa uzaklaştıracaktır. Yürüyüş sırasında çevrenizi keşfetmeyi de unutmayın.

İlgi Alanlarınızı Geliştirin

Sürekli aynı şeyleri yapmaktan bunaldıysanız değişik mevzularla ilgilenmek ve maharetlerinizi keşfetmek istiyorsanız kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Kurslara gitmek ve bir gruba dahil olmak istemiyorsanız kendi ilgi alanınıza göre hobinizi geliştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sosyal etraflara girmek size değişik bakış açıları kazandıracak ve daha etkin bir statü kazanmanıza dayanakçı olacaktır.

Kendinizle Barışık Olun

Gelecek ile ilgili, işle ilgili, tatil ya da özel hayatınızla ilgili tasarılarınız olabilir, tasarılarınızın bozulması sizi mutsuz etmemelidir. Zamanı daha bereketli kullanabilmek için tasarı yapmak ve muhtemel olduğunca bu tasarıya sadık kalmak daha kumpaslı bir yaşam geçirmenizi sağlayabilir. Yaşadığınız negatif gidişatlar karşısında kendinizi yargılamak yerine hayatınızı duygularımızı bastırmadan ancak hakimiyet altına alarak hayatla daha barışık bir yaşam sürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.