Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

250 bin şahıs dikkat!

22.07.2021
34

Sağlık Bakanlığı tarafından takip ediliyorsunuz! Sağlık Bakanlığı, sigarayı vazgeçme ilacı kullanan 250 bin tiryakiyi 6 aydır yakın takibe aldı. 250 bin tiryakiye sigarayı vazgeçmesi için ilaç …

Sağlık Bakanlığı tarafından takip ediliyorsunuz!

Sağlık Bakanlığı, sigarayı vazgeçme ilacı kullanan 250 bin tiryakiyi 6 aydır yakın takibe aldı. 250 bin tiryakiye sigarayı vazgeçmesi için ilaç veren Türkiye, bu bireylerin bir sene süresince sigara içmemesi halinde tüm dünyaya misal olacak bir zafere imza atacak. Tiryakilere sigarayı vazgeçtirmek için tüm devlet ve üniversite sağlık kurumularında birim kuran Sağlık Bakanlığı, sigara vazgeçilmesi mevzusunda tesiri ispatlanmış olan ilaçları devletin geri ödeme tasarısına aldırdı. Bakanlığın sigarayı vazgeçmek isteyenlere verdiği ilacın en düşük dozu olan 0.5 mg ’lık bir paketinin maliyeti 180 TL, ilacın 1 mg ’lik bir paketinin maliyeti ise 350 TL.

Sigarayı vazgeçmek isteyen tiryakilere hekim hakimiyetinde verilen ilacın kaç kutu kullanılacağına da hekim karar veriyor. Bir tiryakinin sigarayı vazgeçmek için, en düşük dozlu ilaçtan bir kutu kullanması halinde devlete maliyeti 45 milyon TL, azami doz olan 1 mg ’ lik ilaçtan bir kutu kullanılması halinde ise 87 milyon 500 bin TL oluyor.

HASAN ÖYMEZ- GAZETE HABERTURK

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/659051-250-bin-kisi-dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.