Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

3.5 milyon Türk bayanı depresyonda

08.08.2021
48

Vefat fobisi, soluk alamama hissi, panik nöbetleri gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşanıyor. Ülkemizdeki 4.5 milyon birey, vefat fobisi, soluk alamama hissi, panik nöbetleri gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşıyor …

Vefat fobisi, soluk alamama hissi, panik nöbetleri gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşanıyor.

Ülkemizdeki 4.5 milyon birey, vefat fobisi, soluk alamama hissi, panik nöbetleri gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşıyor Bunların 3.5 milyonunu da bayanlar oluşturuyor. Ama rehabilitasyon olmak için profesyonel takviye alanların çoğu erkek.

Psikolojide uzun süreli evham hali olarak belirlenen anksiyete başka bir deyişle bunaltı bozuklukları yaşayanların rakamı gün geçtikçe artıyor. Türkiye ’de sosyal anksiyete, yaygın bunaltı bozukluğu, obsesif, kompülsif bozukluk, panik bozukluğu, agorafobi ve özgül korku olarak adlandırılan hastalıklara tutulan toplam 4 buçuk milyon insan bulunuyor.

Bunun 3 buçuk milyonunu ise bayanlar oluşturuyor. Cemiyetin yüzde 7 ’sinde görülen bu hastalıklar, şahısların sosyal yaşamlarını da etkiliyor. Anksiyeteye tutulanlar devamlı vefat fobisi yaşadıkları için konuta kapanıyor. Bir etrafa girmeyi muvaffak olanların ise evvel elleri titriyor, suratları kızarıyor.

KORKMAYIN, YÜZLEŞİN
Kalbin süratli çarpması, soluk alamama, boğazda tıkanıklık hissi, vefat fobisi bu psikolojik bozuklukların en ehemmiyetli bulguları arasında sayılıyor. Kadının sosyal etrafa girememesi ise rastgele bir mevzuda korku oluşturmasının en büyük faktörü.

Hacettepe Üniversitesi ’nden psikiyatr Prof. Dr. Cengiz Kılıç, erkeklerin bayanlardan daha fazla sosyal civarda bulunmalarının, hastalıklarını fark etmelerine ihtimal sağladığını ifade etti. Kılıç, “Bayanlar yaşadıklarını günlük evham hali olarak belirliyorlar. Dolayısıyla meselelerini içlerinde yaşıyorlar. Genelde profesyonel takviye alanlar ise erkekler. Fobilerinizle yüzleşirseniz bu hastalıklardan kurtulursunuz” diyor.

BUGÜN

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51836&cat=220&dt=2008/01/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.