Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

“4 ebatlı transözofageal ekokardiyografi aygıtı Türkiye’de ilk defa OMÜ’de”

13.04.2021
31
“4 ebatlı transözofageal ekokardiyografi aygıtı Türkiye’de ilk defa OMÜ’de”

Yemek borusu yoluyla transözofageal kalp operasyonlarında ehemmiyetli avantaj sağlayan 4 ebatlı ekokardiyografi cihazının Türkiye’de ilk defa Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde kullanıldığını söyleyen OMÜ Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof…

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Demirağ, kurulan hibrit ameliyathanenin son evresi olan “4 ebatlı transözofageal ekokardiyografi” aygıtına sahip olan ilk muayenehane olmanın iftiharını yaşadıklarını belirterek, “Bu aygıt, bilgileri daha iyi hesaplayarak daha kesin ve net neticeler elde ederek operasyonlarımızı daha tehlikesiz yapmamızı sağlıyor” diye konuştu.

Yemek borusu yoluyla transözofageal 4 ebatlı ekokardiyografi aygıtı ile kalpte pıhtı veya enfeksiyon varlığının incelenmesi, suni kapak işlevlerinin değerlendirilmesi, ana arter-aort yırtılmalarının aranması, kalp deliklerinin araştırılması, kalp kapak beceriksizliklerinin ciddiyetinin tanımlanması, kalp kapak tamiri veya kalp deliklerinin kapatılması operasyonları sırasında ve sonrasında harekât galibiyetinin değerlendirilmesi yapılıyor.

OMÜ’de hizmete giren 4 ebatlı transözofageal ekokardiyografi aygıtı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Demirağ, OMÜ Tıp Fakültesi muayenehane koşullarının iyi bir seviyede olduğunu belirterek, “2018 seneyi Şubat ayından itibaren hibrit ameliyathanemizi hizmete açmıştık. Muayenehanemizde takribî 1,5 seneden uzun zamandır hibrit operasyonlarımızı yapmaktayız. Hibrit operasyon deyince hem radyolojinin teşebbüssel operasyonları hem de aynı seansta cerrahi olarak operasyon kesesi ile yapılan operasyonlar. Her ikisini de aynı anda aynı masada tek seansta yapabilir gidişattaydık. Bu hibrit ameliyathanemizin son ayağı olan 4 ebatlı transözofageal ekokardiyografi makinemiz de bu ay haysiyeti ile hizmete alındı. Bu makinemiz ile beraber her iki makinenin de son versiyonuna sahip olan Türkiye’deki ilk muayenehane olmanın iftiharını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HASTANIN ÖMÜR BOYU İLAÇ KULLANMASINA GEREK KALMIYOR”

Tüm Karadeniz Bölgesi’ne hitap ettiklerini ve çok iyi bir teknolojik alt yapıya sahip olduklarını belirten Prof. Demirağ, “Bu aygıt bilgileri daha iyi hesaplayarak daha kesin ve net neticeler elde ederek operasyonlarımızı daha tehlikesiz yapmamızı sağlıyor. 4 ebatlı yankı aygıtı ile beraber operasyonlarda kalp kapağı tamiri yaptığımızda daha kesin ve kararlı neticeler elde etmemize yarıyor. Bu biçimde hastanın kalp kapağını tamir ederek, hastayı mekanik kapak kullanmaktan gözetiyoruz. Bununla birlikte hastanın ömür boyu ilaç kullanmasına gerek kalmıyor. O surattan da oldukça verimli. Ayrıca kapak takmasından da tasarruf etmiş oluyoruz. Bu da ülkemiz ekonomisi açısından verimli bir şey” dedi.

Demirağ, bu işe arzulu genç akademisyen meslektaşlarını OMÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Kısmına ekip dostu olmaya davet etti..player-wrapper .player-inline .player-box .outVideo > iframe

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.