Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

4 ilde tansiyon kampanyası

16.08.2021
18
4 ilde tansiyon kampanyası

”Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası ile 4 ilde tansiyon taraması yapılacak. Kampanya 11 Mayıs’ta başlıyor. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin düzenlediği ”Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası, 11-17 …

”Türkiye ’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası ile 4 ilde tansiyon taraması yapılacak. Kampanya 11 Mayıs ’ta başlıyor.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği ’nin düzenlediği ”Türkiye ’nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyası, 11-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı desteğiyle düzenlenen kampanyanın bu yıl üçüncüsü yapılacak. Kampanya kapsamında özel olarak hazırlanan ”Hipertansiyon TIR”ı ile 11-17 Mayıs tarihleri arasında Sivas, Eskişehir, Kocaeli ve İstanbul ’da taramalar yapılacak, vatandaşlara hipertansiyon konusunda bilgi verilecek.

Hedefte 35 bin kişi var
Kampanya çerçevesinde TIR ’ın bir hafta içinde 1500 kilometre yol yaparak 35 bin kişiye ulaşması hedefleniyor. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, hipertansiyonun dünyada ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

”Ülkemizdeki her 4 ölümden biri, tansiyonun kontrol edilmesi ile önlenebilir. Amacımız, toplumda hipertansiyonla ilgili bilgi, tutum ve davranış değişikliği yaratmak, Türkiye ’nin hipertansiyon istatistiklerini iyi yönde değiştirmektir. 10 yılda tüm Türkiye ’yi kapsamayı hedefliyoruz.”

Hipertansiyonun görülme sıklığına da dikkati çeken Prof. Dr. Sindel, ”Ülkemizde her 10 kişiden 3′ünde hipertansiyon var” dedi.

Aşırı tuz hipertansiyonun en önemli nedeni
Aşırı tuz tüketiminin, hipertansiyonun en önemli nedenlerinden biri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Sindel, ”Tuz demek, hipertansiyon demek. ABD bu konuda düğmeye bastı. Bu yıl yürürlüğe girmesi hedeflenen yasa uyarınca, hazır gıda üreticileri ve restoranlar ürünlerine tuz limiti koymak zorunda olacak” ifadesini kullandı.

Hipertansiyonun artık her yaş grubunun hastalığı olarak kabul edildiğini ve genetik bir özellik de taşıdığını belirten Prof. Dr. Sindel, şunları söyledi:

”Geçmişte tansiyonun yaşa bağlı olarak yükseldiği düşünülürdü ve yaşlı kişilerde ortaya çıkması normal kabul edilirdi. Günümüzde bu inanış terk edildi. Anne ve babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50′ye çıkarıyor. Günümüzde hipertansiyona bebeklerde bile rastlanıyor.”

Bu arada, ”Hipertansiyon TIR”ı 11 Mayıs ’ta Sivas kongre binası yanı, 13 Mayıs ’ta Eskişehir vilayet meydanı, 15 Mayıs ’ta Kocaeli pazar alanı, 16 Mayıs ’ta Kadıköy Meydanı, 17 Mayıs ’ta da Beşiktaş Meydanı ’nda taramalar yapacak.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/513676-4-ilde-tansiyon-kampanyasi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.