Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

45 dakikada reflüye son

08.05.2021
28
45 dakikada reflüye son

20 senelik reflü hastası Hilmi Kadıoğlu’nun “Floppy Nissen Fundoplication Cerrahi Yöntemi” ile sıhhatine kavuşması sonrasında Op. Dr. Serkan Ayhan ilaçla ve perhizle rehabilitasyon edilemeyen reflü şikâyetlerinin bu operasyonla kesin neticeye erişildiğini söyleyerek bilgilendirmelerde bulundu.

20 senelik reflü hastası Hilmi Kadıoğlu’nun “Floppy Nissen Fundoplication Cerrahi Yöntemi” ile sıhhatine kavuşması sonrasında Op. Dr. Serkan Ayhan ilaçla ve perhizle rehabilitasyon edilemeyen reflü şikâyetlerinin bu operasyonla kesin neticeye erişildiğini söyleyerek bilgilendirmelerde bulundu.
Reflü hastalığı öbür ismiyle GERD, beslenme alışkanlıkları sebebi ile olan ve mide asidinin yutağa, oradan da ağıza kadar çıkan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Oldukça yaygın bir sağlık meseleyi olan reflü günümüzde ise her 4 bireyden birinde bulunuyor. Her ne kadar beslenme alışkanlıkları değiştirilmeye ve ilaçlarla önlenmeye çalışılsa dahi her zaman netice alınamamakla beraber artık dünyada 20 yıldır uygulanan Floppy Nissen Fundoplication operasyonu ile hastalık son bulabiliyor.
Kıbrıs’ta 20 yıldır Reflü Hastalığı olan Hilmi Kadıoğlu 10 yıldır mide gözetici ilaçlar kullanmasına ve perhiz yapmasına karşın midede yanma, ekşime, öğürme, geğirme, ağza acı su gelme ve öksürük gibi şikâyetlerle Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Kurumu’ne müracaat etti ve Op. Dr. Serkan Ayhan’ın reelleştirdiği Floppy Nissen Fundoplication Cerrahi Yöntemi ile sıhhatine kavuştu. Bu anlamda Op. Dr. Serkan Ayhan, özellikle senelerdir reflü hastalığı ile gayret eden hastalar için galibiyet neticeyi yüzde 99 olan operasyon hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Serkan Ayhan öncelikle Hilmi Kadıoğlu’nun hikâyesinden yola çıkarak süreçten bahsetti. Ayhan, “İki sene evvel hastaya mide endoskopisi yapılmış. Mide kapağının sarih olduğu, mide fıtığı bulunduğu, yemek borusunda iltihabi tepkin ve ileri derecede yarası olduğu ve operasyon olması gerektiği söylenmiş. Ancak hasta operasyon yapabilecek hekim bulamadığı için ilaç kullanmaya devam etmiş” ifadelerini kullandı.
Operasyon 30-45 dakika sürüyor
Kısa bir zaman evvel Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Kurumu’nde hizmet vermeye başlayan Obezite, Diyabet ve Reflü Cerrahisi Muayenehaneyi’ne müracaat eten Hilmi Kadıoğlu’nun tetkik ve kan muayeneleri sonrası operasyon tekniği mevzusunda bilgilendirildiğini, onayı alındıktan sonra uyuyuşunun yapıldığını ve aynı gün içerisinde operasyon edildiğini belirten Ayhan, “Reflü cerrahisinde altın standart kabul edilen dünyanın en güçlü yöntemi, Floppy Nissen Fundoplication operasyon tekniğidir. Kapalı yöntem olarak uygulanan bu operasyon, hasta açısından da son derece kolay olup, takribî olarak 30 ile 45 dakika arası devam ettir” dedi.
Bir Günde Taburcu
Genel anestezi altında uygulanan ve 45 dakika süren operasyon sonrası 4. saatte hastaya su içirildiğini, 5. saatte ise hastanın ayağa kaldırılıp gezdirildiğini, ertesi sabah ise taburcu edildiğini kaydolan Op. Dr. Serkan Ayhan, operasyonun ertesi gününde hastanın tüm şikayetlerinin tamamen sona erdiğini, her şeyi yiyip içmeye başladığını ve ilaç rehabilitasyonunun da tamamen sonlandırıldığını bildirdi.
“Operasyon sonrası şikayetler yüzde 99 sona eriyor”
“Bu yöntemin özelliği, operasyonun bitiminden itibaren tam şikayetlerin yüzde 99 oranında sona ermesi ve bir daha ilaç kullanımına gerek kalmamasıdır. Hastanın bir daha reflü şikayetinin olması mevzubahisi değildir. Hastanın yemek borusundaki kanser tehlikeyi taşıyan ileri safha yaralar da operasyon sonrası kendiliğinden iyileşecektir” biçiminde konuşan Ayhan, “Hastanın yirmi senelik reflü şikayetine Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Kurumu’nde son vermiş bulunuyoruz” dedi.
Floppy Nissen Fundoplication cerrahi yönteminin dünyada 20 seneyi aşkın bir zamandır uygulandığını söyleyen Op. Dr. Serkan Ayhan, cemiyette çok sık görülen ve kronikleşebilen reflü hastalığının bazen ilaçlarla kesin rehabilitasyon uğrunun bulunmadığını, bu cins vaziyetlerde ise hasta şikayetlerinin operasyonla tamamen sona erdirilebildiğini belirtti.
Canlı yayında vahim anlar! Saniye saniye kaydolunduÖzel Vertigo varsaydığınız rahatsızlığınız hakikatinde migren olabilirKoltuk değnekleriyle girdiği sağlık kurumundan yürüyerek çıktı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.