Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

7 milyon insanın yaşamı riskte

27.04.2021
5

Hazır yemek sektöründe merdiven altı yapım yapan işletme rakamı 4 bine erişti. Türkiye’de takribî 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı yapım …

Hazır yemek sektöründe merdiven altı yapım yapan işletme rakamı 4 bine erişti.

Türkiye ’de takribî 7 milyon kamu çalışanının yemek yediği hazır yemek sektöründe merdiven altı yapım yapan işletme rakamının 4 bine eriştiği bildirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısım Başkanı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, Türkiye ’de besin güvenliği ve yemekte niteliğin istenilen seviyede olmadığını, özellikle hazır yemek sektöründe gidişatın giderek daha makûs ebatlara eriştiğini belirterek, binlerce şirketin doğrudan insan sıhhatini tehdit ettiğine dikkati çekti.

Boyacıoğlu, Kamu Müesseseleri İhale Yasayı ’na göre yapılan yemek alımlarından Türkiye ’de vasati 7 milyon kamu çalışanının
yararlandığını ifade ederek, şunları kaydoldu:

”Başka Bir Deyişle 7 milyon kamu çalışanının sıhhati, teftişsizlik suratından ciddi risk altında. Resmi olmayan sayılara göre sadece İstanbul ’da İstanbul ’da her sene 10 bin birey yemeklerden zehirleniyor ve bunlardan takribî 200′ü ölüyor. Türkiye ’de pazarı süratle gelişen ve 5 milyar doları bulan hazır yemek sektörü takribî 22 milyon bireyi doyuruyor ancak yapımları teftişten uzak. Özellikle kamu ihalelerini almak için maliyet kıran işletmeler bunu sıhhatsiz biçimde yemeklere yansıtıyor.”

Her sene sıhhatsiz yemek suratından can verenlerin ve bulaşan hastalık suratından sağlık kurumunda uyuyanların rakamının giderek çoğaldığını vurgulayan Boyacıoğlu, yemek sektöründe merdiven altı yapım yapan işletme rakamının 4 bine eriştiğini ancak bu mevzuda somut bir adım atılmadığını bildirdi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=8664&cat=220&dt=2006/12/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.