Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

8 gün duran kalp çalıştırıldı

29.04.2021
27

Uzmanlar, ölü bir fareden aldıkları kalbi canlı hücre naklederek çalıştırdı. Amerika Birleşik Devletlerili bilim adamları hayvan kadavralarından alınan kalplere canlı hücreler naklederek çalıştırmayı muvaffak oldu. Minnesota Üniversitesi Kalp Rehabilitasyon …

Uzmanlar, ölü bir fareden aldıkları kalbi canlı hücre naklederek çalıştırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’li bilim adamları hayvan kadavralarından alınan kalplere canlı hücreler naklederek çalıştırmayı muvaffak oldu. Minnesota Üniversitesi Kalp Rehabilitasyon Merkezi laboratuvarlarında yapılan bu çalışmanın insana da uygulanabilmesi vaziyetinde nakil için limitsiz rakamda kalp ve büyük ihtimalle öteki uzuvların temini muhtemel olacak.

Bu çalışmada ölü bir farenin kalp hücreleri eforlu arınıcılarla kalpten ayrıştırıldı, ortaya hücrelerin sakladığı proteinlerden oluşan kalp iskeleti çıktı. Daha sonra bu yapıya, yeni doğan farelerin kalbinden alınan canlı hücreler enjekte edildi. Uygun laboratuvar civarında sadece 4 gün sonra kalbin kasılmaya başladığı görüldü. Sekizinci günün sonunda kalp atmaya başlamıştı.

İngiliz Tıp Mecmuası Nature Medicine’a konuşan Dr. Taylor, “İlk kasılmaları gördüğümüzde söylevimiz yakalandı. Kalbin çok hoş çalıştığını görünce çok afalladık” dedi.

Milliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=51210&cat=220&dt=2008/01/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.